Gazeteci Uğur Dündar hakkında Binali Yıldırım’a hakaret ettiği iddiasıyla verilen ‘kitap okuma cezası’ Yargıtay’ın bozma kararı üzerine yeniden görüldü.

AKP’li Binali Yıldırım’ın şikayetten vazgeçtiği davada duruşma savcısı Dündar hakkında 28 ay hapis cezası istedi.

Gazeteci Uğur Dündar, bir yazısında dönemin AKP İzmir Milletvekili Binali Yıldırım’a hakaret ettiği gerekçesiyle 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı.

Dündar’ın cezası, 5 ay 25 gün süreyle haftada en az 2 saat olmak kaydıyla mesai saatleri içerisinde Yüksek Öğretim Kurumları kütüphanesinde “şerefe karşı suçlar” ile ilgili makale, tez, kitap okuma yaptırımına çevrildi.

Mahkeme kararı Yargıtay’da bozuldu. Bu süreçte Binali Yıldırım da avukatı aracılığıyla mahkeme dosyasına dilekçe sunarak şikayetinden vazgeçtiğini bildirdi.

Temyiz talebini kabul eden Yargıtay, kimse hakkında ilgili yasa maddesine dayanılarak ‘bir şey yap’ şeklinde yaptırım cezası verilemeyeceğini belirtti ve verilen kararı bozdu. Sözcü’nün haberine göre yeniden görülen davada duruşma savcısı, yazıda geçen “Allah’tan soyadı Binali! Milyonali de olabilirdi!” ifadesinin mağdurun onur şeref ve saygınlığını zedelediği, şöhret ve itibarına leke sürmeye çalıştığı, görevinden dolayı hakarette bulunduğunu gerekçe göstererek 1 yıldan az olmamakla birlikte 2 yıl 4 aya kadar hapis cezasıyla cezalandırılmasını talep etti.

“YAZIDA HAKARET DEĞİL ELEŞTİRİ VAR”

Dündar avukatlarıyla birlikte Küçükçekmece 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde bugün bir kez daha hakim karşısına çıktı. Atılı suçlamayı bir kez daha kabul etmediğini ifade eden Dündar, Binali Yıldırım’ın temyiz sürecinde şikayetinden vazgeçtiğini hatırlatarak, “Ayrıca İBB seçimi öncesinde, belediye başkanı adayı olarak bulunduğu dönemde, Ekrem İmamoğlu ile birlikte katılacağı tartışma platformunda güvenilir moderatör adayı olarak benim ismimi bildirmiştir” dedi.

Avukat İsmail Yılmaz da, Binali Yıldırım’ın şikayetinden vazgeçtiğine dikkat çekerek, “Dosyada öncelikle düşme kararı verilmesi kanaatindeyiz. İddianameye konu kaleme alınan yazı bütünselliği içerisinde irdelendiğinde hakaret suçunun unsurlarını barındırmadığı, yazının Anayasal güvence altına alınan basın hürriyeti kapsamında eleştiri niteliği taşıdığı sabittir. Yüksek yargı kararları da bu yöndedir. Atılı suçtan beraatini talep ediyoruz” ifadesinde bulundu.

SAVCI HAPİS CEZASI İSTEDİ

Duruşma savcısı, yazıda geçen “Allah’tan soyadı Binali! Milyonali de olabilirdi!” ifadesinin mağdurun onur şeref ve saygınlığını zedelediği, şöhret ve itibarına leke sürmeye çalıştığı, görevinden dolayı hakarette bulunduğunu gerekçe göstererek 1 yıldan az olmamakla birlikte 2 yıl 4 aya kadar hapis cezasıyla cezalandırılmasını talep etti.