Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmenlerinden gazeteci ve yazar Orhan Erinç hayatını kaybetti. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Erinç için taziye mesajı yayımladı.

TGC'nin ve Türkiye Gazeteciler Sendikasının (TGS) önceki başkanı da olan Orhan Erinç, 87 yaşında hayatını kaybetti. TGC, Erinç için yayımladığı taziye mesajında, “Değerli meslektaşımız, önceki başkanımız Orhan Erinç’i kaybetmenin üzüntüsü içindeyiz” dedi.

TGC: MESLEKTAŞLARININ ACISINI PAYLAŞIYORUZ

TGC'nin mesajında şu ifadeler yer aldı:

"Orhan Erinç uzun yıllar süren meslek hayatında muhabirliği çok önemseyen tutumuyla öne çıktı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin hemen her kademesinde hizmet verdi. Son olarak 2001-2013 yılları arasında başkanlık görevini sürdürdü.

Erinç Türkiye Gazeteciler Sendikası’nda da iki dönem Genel Başkanlık görevinde bulundu.

Basın tarihine kara bir leke olarak geçen Cumhuriyet davasında çalışma arkadaşlarıyla birlikte yargılandı, hüküm giydi. Ancak Yargıtay Yerel Mahkemenin verdiği hükmü usulden bozdu. Basın dünyamızda sevilen, sayılan kişiliğiyle tanınan Orhan Erinç köşe yazılarını Cumhuriyet’ten ayrılana dek aralıksız sürdürdü.

Mesleğimize başarıyla hizmet veren önceki başkanımız Orhan Erinç’in ailesinin, dostlarının ve meslektaşlarının acısını paylaşıyor, başsağlığı ve sabır diliyoruz.”

ORHAN ERİNÇ KİMDİR?

4 Ocak 1936’da Balıkesir’de doğdu. Özel Gazetecilik Okulu’nu bitirdi. Son Posta, Yeni Sabah, Cumhuriyet, Gece Postası, Türk Haberler Ajansı, Güneş gibi gazete ve ajanslarda muhabir, istihbarat şefi, sekreter ve yazı işleri müdürü, genel yayın müdürlüğü, köşe yazarı, araştırma müdürlüğü gibi görevler yaptı.

15 Şubat 1993’de Genel Yayın Danışmanı olarak Cumhuriyet gazetesine döndü. 3 Eylül 1994’de Genel Yayın Yönetmeliği’ne getirildi. 4 Ocak 2001’de köşe yazarı olarak görev yapmaya başladı.6 Temmuz 2010'da Cumhuriyet Vakfı Başkanlığı'na seçildi ve Cumhuriyet Gazetesi İmtiyaz Sahipliğine getirildi. 8 Eylül 2018 itibarıyla Cumhuriyet gazetesiyle ilişkisi kalmadı.

Aralarında haber, röportaj, inceleme dallarında olmak üzere pek çok gazetecilik ödülünün sahibi oldu.

2001-2013 yılları arasında Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nde başkanlık yaptı. 1989-1995 yılları arasında ise Türkiye Gazeteciler Sendikası’nda Genel Başkanlık yaptı.