Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) Süleymaniye kentinde 4 Ekim’de uğradığı silahlı saldırıda yaşamını yitiren Jineoloji Araştırma Merkezi üyesi ve Jineoloji Dergisi editörü, akademisyen ve gazeteci Nagihan Akersel’in cenazesi Konya’da defnedildi.

Günlerdir "evrak eksik" gerekçesiyle uçakla gönderilmesi engellenen Akarsel’in cenazesi, dün karayoluyla yola çıkarıldı.

Konya’ya sabah saatlerinde ulaşan Akarsel'in cenazesi, otopsi işlemleri için Konya Şehir Hastanesi’ne getirildi.

Akarsel’in naaşı, otopsi sonrası memleketi Cihanbeyli ilçesine bağlı Gölyazı köyünde defnedilmek üzere yola çıkarıldı.

Gölyazı (Xelikan) köyüne gelen cenazeyi kadınlar zılgıtlarla karşıladı. Naaş, kadınların omuzlarında köy mezarlığına götürüldü.

İKİ GAZETECİ GÖZALTINA ALINDI

Cenaze törenini takip eden Jin News muhabiri Dilan Babat ile Mezopotamya Ajansı (MA) muhabiri Fırat Can Arslan gözaltına alındı.

"NAGİHAN’IN MÜCADELESİNİ SÜRDÜRECEĞİZ"

Askerlerin Akarsel’in fotoğrafının taşınmasını engellemesine direnen kadınlar, fotoğrafla beraber yürüyüşe geçti.

"Jin, jiyan, azadî" (Kadın, yaşam, özgürlük) yazılı dövizlerin taşındığı ve sloganın atıldığı yürüyüşün ardından kitle mezarlığa geçti.

Burada konuşan HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, “Nagihan hepimiziz. Nagihan’ı katletmiş olabilirler. Bizler Nagihan’ın yoldaşları olarak onun bıraktığı mirası devralıp sonuna kadar mücadelesini sürdüreceğiz” dedi.

Akarsel’in cenazesi, sloganlar eşliğinde defnedildi. Mezara karanfiller ve mor şal bırakan kadınlar, daha sonra aile evine geçti.

Akarsel ailesi, taziyeleri evinde kabul etti.

 Asker ablukasıyla cenaze törenine katılması engellenenler, Akarsel’i uğurladıktan sonra Yeniceoba kavşağında açıklama yaptı.

Açıklamada konuşan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ankara İl Eşbaşkanı Pakize Sinemillioğlu, cenazeye katılımın engellenmesine tepki gösterdi. Cihanbeyli ilçesinin tamamının abluka alındığına dikkat çeken Sinemillioğlu, “AKP-MHP iktidarı hem katliam yapıp hem cenazemizi kaldırmamızı engelliyor. Bu topraklarda doğmuş, emek vermiş, Ankara’da gazetecilik çalışmalarında bulunmuş yoldaşımız Nagihan Akarsel’i kendi mezarı başında toprağa veremedik. Burada ölüye de cenazeye de değerlerimize de bir saygı yok. Ancak tüm bunlara rağmen bizler ısrar ve ısrarla Nagihan’ın hakikat arayışını sürdürmeye devam edeceğiz. Kalemini bıraktığı yerden devam edeceğiz. Biz inatla ve ısrarla ‘Jin, jiyan, azadi’ demeye devam edeceğiz” dedi.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı