Mezopotamya Ajansı (MA) muhabiri Mehmet Aslan, Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’nca soruşturma kapsamında 5 Ocak’ta İstanbul’da bulunan evine yapılan baskınla gözaltına alınıp tutuklanmıştı. Antalya L Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Aslan’ın cezaevi girişinde çıplak aramaya maruz kaldığı iddia edilmişti. Aslan’ın ağabeyi Mehmet Şirin Aslan, çarşamba günü yapmış oldukları telefon görüşmesinde kardeşinin bu iddiayı doğruladığını söyledi.  

Kardeşinin cezaevi girişinde onur kırıcı bir şekilde çıplak arama dayatıldığını söyleyen ağabey Aslan, bu durumun tüm cezaevlerinde yaygınlaştığına dikkat çekti. Kardeşinin bu durumla ilgili cezaevi idaresine itirazını ifade ettiğini belirten ve kamera kayıtlarının izlenmesi talebinde bulunduğunu dile getiren Aslan, “İdareye itirazını dile getirdiğinde kayıtsız kaldıklarını söyledi. İdare buna itiraz etmiş. Kardeşim bana tüm hak ihlallerine karşı gazetecilik kimliğiyle bu durumlara sessiz kalmayacağını belirttiğini ve ‘ben nerede olursam olayım hakikatin peşinden gidecek tüm haksızlıklara karşı kalemimi elimden düşürmeyeceğim. Bulunduğum her alanda gazetecik yapmaya devam edeceğim. Beni tutuklamaları buna engel değildir” dediğin aktardı.  

TUTUKLULAR ÜZERİNDEKİ BASKILAR

Kardeşinin, Öcalan üzerindeki tecridin kalkması talebiyle cezaevinde başlatılan açlık grevi eylemlerine destek verdikleri gerekçesiyle kendilerine yemeklerin kısıtlı verildiği söylediğini aktaran Aslan, “Hasan Yakut, Ferhat Konuk, Hasan Katar isimli tutsaklar açlık grevine destek veriyor. Destek verdikleri nedeniyle yiyecek içecek kısıtlaması özelde onlar üzerinde ve genele de yansıyan bir boyuta dönmüş. Tutsaklara mektuplar verilmiyor, kitaplar ise kısıtlı bir sayıda alınıyormuş. Ben ona kitap göndereceğimi söylediğimde kitapların çoğu zaman keyfi bir şekilde verilmediğini aktardı” diye konuştu.

GERGERLİOĞLU MECLİS’TE GÜNDEME GETİRDİ

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Meclis Genel Kurulu'nda dün yaptığı konuşmada Aslan’ın çıplak aramaya maruz bırakılmasını gündeme getirdi. Gergerlioğlu, “Mezopotamya Ajansı muhabiri Mehmet Aslan'ın ağabeyi aradı. ‘Antalya L Tipi Cezaevi’ne girdiğinde kardeşime çok onur kırıcı bir şekilde çıplak arama yapılmış’" dedi. (MA)