JINNEWS muhabiri Beritan Canözer’in “terör örgütü propagandası” suçlamasıyla yargılandığı davanın 4. duruşması Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü.

Mahkeme, gazeteci Canözer’e 1 yıl 10 ay 15 gün ve 1 yıl 3 ay olmak üzere iki ayrı ceza verdi.

Diyarbakır’da görülen duruşmada Beritan Canözer ve Avukatı Resul Temur hazır bulundu. Avukat Resul Temur, müvekkilinin söz konusu paylaşımlarının ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini belirterek beraat talep etti. Avukat Temur ayrıca, "Beritan Sarya" isimli sosyal medya hesabının Beritan Canözer'e ait olmadığı için takipsizlik kararı verilen dosyayı da mahkemeye sundu.

CEZA ERTELENMEDİ

Kararını açıklayan mahkeme, Canözer’e “terör örgütü propagandası” suçundan 1 yıl 10 ay 15 gün ve 1 yıl 3 ay olmak üzere iki ayrı ceza verdi. Mahkeme heyeti, gazeteciye verilen cezayı ertelemedi.

NE OLMUŞTU?

Beritan Canözer, sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek Diyarbakır’da 13 Ağustos’ta evine yapılan baskın ile gözaltına alınmış ve 4 gün gözaltında tutulduktan sonra emniyette ifadesi alınarak serbest bırakılmıştı. İddianamede Canözer’e yöneltilen suçlamaya dört farklı sosyal medya hesabından yapılan 19 paylaşım delil olarak gösteriliyordu.

İddianame savcısı, 19 Ağustos 2019 tarihli “araştırma raporu” altında 2014-2015 yıllarında yapılmış 8 paylaşımı; bir başka hesaptan yapılmış 2015 tarihli 3 paylaşımı; bir başka hesaptan yapılmış 2 paylaşımı ve yine bir başka hesaptan yapılmış 6 paylaşımı öne sürerek Canözer’in “suçu zincirleme şekilde işlediğini” iddia ediliyordu.

12 Ekim 2021’de Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, iddianamede Canözer’e yöneltilen suçlamaya gösterilen deliller arasında yer alan paylaşımların yapıldığı “Beritan Sarya” isimli Twitter hesabının Canözer’e ait olduğuna dair “yeterli” ve “nitelikli” deliller olmadığını belirterek kovuşturmaya yer olmadığına karar vermişti.

Kaynak: Evrensel