Diyarbakır'da Galeria Sitesi’nin enkazından canlı olduğu fark edilen kedileri kurtarma çalışması devam ediyor. Şimdiye kadar Zena ve Jahrettin'in de aralarında olduğu altı kedi kurtarılırken 'Jahren' isimli kedi ekiplerce aranıyor.

Maraş merkezli ilk depremde kısmen yıkılan Diyarbakır'da Galeria Sitesi’nde yıkım yapılırken fark edilen hayvanları kurtarma çalışması devam ediyor. Dün akşam vinç yardımıyla kedinin bulunduğu kata çıkarılan arama kurtarma gönüllüsü, 'Zena' isimli kediyi yakalayarak enkazdan çıkarmıştı. Sabah saatlerinden itibaren aralarında Jahrettin adlı kedinin de olduğu beş kedi daha enkazdan çıkarıldı. Kurtarılan kedi sayısı altıya ulaşırken, 'Jahren' isimli kedi ekiplerce aranıyor.

Maraş'ta 6 Şubat'ta meydana gelen depremlerin ardından dört bloklu Galeria Sitesi'nde bir blok yıkıldı, 89 kişi öldü. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü'nce 'ağır hasarlı' raporu verilen Galeria'nın diğer blokları ile alışveriş merkezinin yıkımı kararlaştırıldı.

HDP'Lİ VEKİLLER ARAYA GİRDİ

1999'da hizmete giren ve kentin ilk alışveriş merkezi olan AVM ile bloklarda dün sabah saatlerinde yıkım başladı. Diyarbakır’da yıkıma başlanan Galeria Sitesi’nde enkaz altında mahsur kalan hayvanları kurtarmak için durduruldu. Durdurma işlemi, HDP'li vekillerin araya girmesiyle gerçekleşti.

ZENA VE JAHRETTİN DE KURTARILDI

Dün akşam saatlerinde vinçle kedilerin bulunduğu kata çıkarılan arama kurtarma gönüllüleri, yedinci saatte 'Zena' isimli kediyi yakalayarak enkazdan çıkardı. Zena, kontrolleri yapılmak üzere Diyarbakır Barosu Hayvan Hakları Merkezi’ne teslim edildi.

Demirtaş 'seccade' tartışmasına dahi oldu Demirtaş 'seccade' tartışmasına dahi oldu

Bugün saat 04.00 sıralarında da ‘Jahrettin’ isimli kedi kurtarılarak sahibi Ezra Elbistan’a teslim edildi. Elbistan gözyaşları içerisinde kedisini kucağına aldı. Kedi, sağlık kontrolü için Büyükşehir Belediyesi Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’ne götürüldü.

Gün içinde de dört kedi daha kurtarıldı.

JAHREN ARANIYOR

Dün akşamdan beri kurtarılan kedi sayısı altıya ulaşırken, 'Jahren' isimli kedi ekiplerce aranıyor.