Habertürk gazetesi köşe yazarı Fatih Altaylı, Twitter'daki haberleriyle dikkat çeken ve kimliği bilinmeyen Fuatavni'yi bugünkü köşesine taşıdı.

Altaylı, Fuatavni'yi Twitter'ın deşifre ettiğini ve hesabının yurt dışı menşeli olduğunu ve yurt dışından yönetildiğini yazdı.

Altaylı'nın köşe yazısı şöyle:

Fuatavni'yi Twitter deşifre etti

SANAL âlem takipçileri ve seçim öncesi gelişmelerle ilgilenenler, Fuatavni isimli Twitter hesabından mutlaka haberdardırlar.

Seçim öncesi iktidar partisini hayli rahatsız eden bu hesapla ilgili uzun zamandır epey bir komplo teorisi üretilip duruyor ve herkes bu Twitter hesabının arkasındaki gerçek kimliği merak ediyordu.

Bu hesapta yazılanlar bazen o kadar "içeriden bilgi" kokuyordu ki, bu hesabın arkasındaki kimliği bulmaya çalışanların gözü hep AK Parti yönetimine yakın çevrelerin üzerindeydi.

"Acaba parti içinde bir köstebek mi var?" bile deniliyordu.

Fuatavni hesabıyla ilgili "kimlik tespit çalışmaları" en sonunda öyle bir yere geldi ki, Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç'ın düzenlediği bir basın toplantısında muhabirin biri, Arınç'a "Fuatavni siz misiniz?" diye sordu.  Bülent Bey, artık iyice oturttuğu yumuşak tavrıyla bu soruyu zarif bir biçimde geçiştirdi, ama hâlâ pek çokları Fuatavni'nin kim olduğunu bulmaya çalışıyor.  İktidara yakın medya ise Twitter'daki Fuatavni hesabını Zaman Gazetesi'ndeki bazı editörlere yakıştırıyor ve bazı isimler ortaya atıyor.

Fuatavni'nin durumunu bir nebze olsun deşifre eden ise ne iktidara yakın medya, ne MİT, ne de TİB oldu. Tam aksine Fuatavni hakkında şimdiye dek elde edilmiş en somut bilgi Twitter sayesinde ortaya çıktı. Ne var ki, Fuatavni'nin Tükiye'de açılmış bir hesap olmadığı ve Türkiye'den yönetilmediği Twitter tarafından deşifre edildi. Biliyorsunuz, Twitter Amerika ve Avrupa dan başlayarak hesaplara yeni bir görünüm veriyor, aynı Facebook zaman tüneli gibi. Twitter'ın bu yenileme çalışması sırasında "Fuatavni" hesabı da yeni görünüme geçiverdi. Türkiye'deki twit hesapları henüz bu görünüme geçmediği için de Fuatavni'nin "yurtdışı" menşeli olduğu ortaya çıkmış oldu.

Yazının devamına gitmek için tıklayınız...