Washington merkezi düşünce kuruluşu Freedom House, dünya genelindeki siyasi haklar ve sivil özgürlükler üzerine 2022 yılı raporunu bugün yayımladı.

"Demokrasi Mücadelesinde 50. Yıl" başlıklı raporda son 17 yıldır dünya genelinde özgürlüklerin düşüşte olduğu belirtildi.

Kılıçdaroğlu: Güçlü bir sosyal devlet inşa edeceğiz Kılıçdaroğlu: Güçlü bir sosyal devlet inşa edeceğiz

Raporda 2018’de "kısmen özgür ülke" kategorisinden "özgür olmayan ülke" kategorisine düşürülen Türkiye, yine "özgür olmayan ülke" olarak sınıflandırıldı.

2022 yılı boyunca 195 ülke ve 15 bölgedeki özgürlükleri değerlendiren raporun kapağında geçen sene İranlı Kürt Mahsa Amini’nin gözaltında ölümünü İzmir’de protesto eden İranlı kadınlar yer aldı.

Raporun metodolojisine göre her ülke, 25 gösterge üzerinden 0 ve 4 arası puanlandırılıyor. Toplam 100 puan olan göstergelerin yüzde 40’ı siyasi haklar üzerineyken, yüzde 60’ı sivil özgürlükler kategorisinde gruplandırılıyor. Toplam puan üzerinden ülkeler, “özgür”, “kısmen özgür” ve “özgür olmayan” ülke kategorilerinde sınıflandırılıyor.

Raporda 195 ülkenin 84’ü “özgür” kategorisinde yer alırken, 54 ülke “kısmen özgür” ve 57 ülke “özgür olmayan” ülke kategorisinde yer aldı.

BURKİNA FASO BU YIL TÜRKİYE'NİN SEVİESİNE DÜŞTÜ

Rapor, 2022’de Ocak ve Ekim aylarında iki askeri darbe deneyimleyen Burkina Faso'nun notu düşürüldü.

Burkina Faso bu seneki raporda “kısmen özgür” kategorisinden “özgür olmayan” ülke kategorisine geriledi.

Cumhurbaşkanı Pedro Castillo’nun feshetmek istediği meclis tarafından tutuklandığı Peru’nun statüsü de “kısmen özgür” kategorisine düşürdü.

TÜRKİYE 2023’TE ÖZELLİKLE İNCELENMESİ GEREKEN ÜLKE

15 Temmuz darbe girişimine değinilen raporda Türkiye için “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AKP olayı, kilit demokratik kontrol ve dengelerin kaldırılmasını ve siyasi rakiplerin tasfiye edilmesini haklı çıkarmak için kullandı” denildi.

Raporda Türkiye yine “özgür olmayan ülke” olarak sınıflandırıldı.

Bu yılın ilk yarısında Türkiye’nin önemli bir seçime hazırlandığını not düşen raporda, geçen yıl seçim kanununda yapılan değişiklikler ile hükümetin seçim sonuçlarına gelen itirazları değerlendirecek hakimlerin belirlenmesini kontrol edeceğine dikkat çekildi.

Ayrıca raporda, geçen yıl yürürlüğe giren dezenformasyon yasasıyla muhalefetin kampanyalarının ve bağımsız medyanın daha fazla baskıya uğrayabileceği değerlendirmesi yapıldı.

2022’deki bu gelişmeler nedeniyle Türkiye, raporun sonlarındaki "2023’te özellikle incelenmesi gereken ülkeler" listesinde yer aldı.