Bilkent Üniversitesi, "Kürtçe'ye giriş" dersi açtı. Önümüzdeki hafta başlayacak dersin 20 kişilik kontenjanı kısa sürede doldu.

Türkiye'nin ilk özel üniversitesi Bilkent, İmralı görüşmeleriyle başlayan kritik bir süreçte, "Kürtçe'ye giriş" dersi açtı.

NTV’den Miray Akdağ Uluç’un haberine göre,  Yabancı Diller Koordinatörlüğü tarafından açılan ders haftada iki gün ikişer saat olarak verilecek.

'KÜRT BİR ÇOCUKLA ŞAKALAŞMAK İSTERİM'

Tüm Bilkent öğrencilerine seçmeli olarak sunulan dersin 20 kişilik kontenjanı kısa sürede doldu.

Önümüzdeki hafta başlayacak ders için kayıt yaptıran öğrencilerden Özgün Özyüksel, ''Ben Trabzonlu bir ailenin çocuğuyum kemençe çalıyorum. Fransızca bir şarkının ne dediğini anlıyoruz ama Şivan Perver dinlediğimizde ne dediğini anlamıyoruz. Yolda gördüğüm Kürt bir çocukla şakalaşmak isterim'' diye konuştu.

'BENİM DE ETNİK BİR DİLİM VAR'

Açılan ''Kürtçe'ye giriş'' dersine kayıt yaptıran bir başka öğrenci ise Hukuk Fakültesi öğrencisi Betül Durmuş.

Betül de Karadenizli bir ailenin çocuğu. Hukuk öğrencisi Betül, Kürtçe öğrenmek istemesinin nedenini ise şöyle açıklıyor:

''Ben ileride İnsan Hakları Hukuku alanında çalışmak istiyorum. Benim de etnik bir dilim var. Lazca ailemde konuşulan bir dil ama ben onlar kadar aktif bir şekilde kullanamıyorum. Anadolu dillerine özel bir ilgim var. İnsan ilişkilerinde bana mutlaka fayda sağlayacaktır.''

Dersi seçen öğrenciler arasında ailesinde Kürtçe konuşulan ve bu dili bilen öğrenciler de var. Onların amacı daha çok dil becerilerini akademik ortamda ilerletmek.

Bilkent Üniversitesi'nin yeni dönemde vereceği yabancı dil dersleri arasında Çerkes'lerin büyük bölümü tarafından halen kullanılan ''Adige'' dili de yer alıyor.