Fransız avukatlardan Ebru Timtik için saygı duruşu

Avukat cübbeleriyle beraber adliye binalarının önünde Timtik için saygı duruşunda bulundu

Güncel 07.09.2020 - 21:46 07.09.2020 - 21:46

Fransa’nın birçok kentinde avukatlar adliye binalarının önünde toplanarak, adil yargılanma talebiyle başladığı ölüm orucunun 238’inci gününde hayatını kaybeden avukat Ebru Timtik’in anısına bir dakika saygı duruşunda bulundu.

Euronews’in haberine göre, Lyon, Limoges, Montpelliers, Nimes, Rennes, Nantes gibi kentlerde, baro başkanlarının çağrısı üzerine onlarca avukat cübbeleriyle beraber adliye binalarının önünde toplandı.

Limoges Baro Başkanı Frederic Olive, saygı duruşundan önce yaptığı açıklamada, “Onun tek suçu terör eylemlerinden yargılanan kişileri savunmuş olmasıydı, Türkiye’de avukatlar bir şekilde savunduklarını müvekkilleriyle asilime ediliyor” dedi.

Avukatların ifade ve savunma özgürlüğünün olduğunu hatırlatan Olive, “Avukatların derin bir sessizlik içince ölmelerine izin veremeyiz. Meslektaşımız 238 günlük açlık grevinden sonra yaşamını yitirdi. Fakat bu yetkilileri üzülmesine bile yeterli olmadı” diye konuştu.

Fransa’nın Nimes Barosu Başkanı Jean-Marie Chabaud ise, “Hem Türkiye’de hem de İran’da hüküm giymiş avukatların isimlerini saydı. Chabeau konuşmasının devamında da, “Aynı zamanda tutuklu olan yargıç ve gazetecileri de hatırlamalıyız” diye konuştu.

Lyon Barosu’ndan yapılan açıklamada ise, “Baromuz, adaleti savunmanın ve talep etmenin bir suç olmadığını hatırlatıyor. Tüm meslektaşlarımız için, Fransa’da ve dünyada temel haklara saygıyı sağlamak için yorulmadan savaşmaya devam edeceğiz” ifadelerini yer verdi.

Kaynak: Euronews

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@