Elysee Sarayı'ndan yapılan açıklamada, Castex'in istifasını kabul eden Macron'un yeni başbakan olarak Elisabeth Borne'u atadığı kaydedildi.

Borne, 1991-1992 yılları arasında Sosyalist Cumhurbaşkanı Francois Mitterrand döneminde başbakanlık yapan Edith Cresson'dan sonra göreve gelen ikinci kadın oldu.

61 yaşındaki Borne 2020'den beri Macron'un önceki hükümetinde Çalışma Bakanı olarak görev yaptı. Borne, Macron'un ilk cumhurbaşkanlığı döneminde sırasıyla Ulaştırma Bakanı (2017-2019), Ekoloji Bakanı (2019-2020) ve Çalışma Bakanı (2020-2022) olarak görev aldı.

Başbakanlık görevine 3 Temmuz 2020'de gelen Castex, Pazar günü, iki yıllık görevi boyunca "pişmanlık duymadığını" ve bunun kendisi için açılan "yeni bir dönem" olduğunu söylemişti.

Fransa'da, cumhurbaşkanlarının görev süreleri boyunca birden fazla başbakanla çalıştığı biliniyor.

YENİ BAŞBAKANI BEKLEYEN GÖREVLER

Macron ve yeni başbakan, önümüzdeki günlerde Fransa'nın yeni hükümetini atamak için görüşmelerde bulunacak.

Yeni başbakanın ilk görevi, Macron'un partisinin Haziran ayında yapılacak parlamento seçimlerinde başarılı olması için çalışmak olacak.

Fransa Cumhurbaşkanı, gıda ve enerji fiyatlarının hızla yükseldiği ülkede artan yaşam maliyetini ele alan bir yasa tasarısı hazırlanacağını vadetti.

Macron, yeni başbakanın Fransa'nın iklimle ilgili politikaları uygulamasını hızlandırmayı amaçlayan planının uygulanmasından doğrudan sorumlu olacağı sözü vermişti.

Kaynak: euronews