Ege Deniz'ini vuran ve İzmir'de yıkımlara ve ölümlere sebep olan 6,6 şiddetindeki depremin ardından çok sayıda ülkeden 'talep edilmesi durumunda yardıma hazır oldukları' mesajı geldi.

Fransa İçişleri Bakanı Gérald Darmanin, Twitter'da yaptığı paylaşımda Fransa'nın Türk ve Yunan halklarının yanında olduğunu söyledi. Darmanin, yardım talebi olması durumunda Fransa'nın hemen yardım gönderebileceğini belirtti.

YUNANİSTAN BAŞBAKANI'NDAN TAZİYE TELEFONU

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı arayarak, her iki ülkede de hissedilen şiddetli depremde İzmir'de yaşanan ölümlerin ardından taziyelerini iletti.

Miçotakis, Twitter'da yaptığı paylaşımda ise "Farklılıklarımız ne olursa olsun, insanlarımızın bir arada durmaya ihtiyaç duyduğu zamanlar" diye yazdı.

ERDOĞAN: DAYANIŞMA HAYATTAKİ BİRÇOK ŞEYDEN DAHA DEĞERLİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, Yunanistan Lideri Miçokatis'in paylaşımını alıntılayarak Yunanistan'da yaşanan kayıplar için baş sağlığı diledi.

Erdoğan, İngilizce yaptığı paylaşımda, "Şahsım ve Türk halkı adına tüm Yunanistan'a başsağlığı diliyorum. Türkiye de Yunanistan'ın yaralarını sarmasına yardım etmeye her zaman hazır. İki komşunun zor zamanlarda dayanışma göstermesi hayattaki birçok şeyden daha değerlidir" dedi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, Twitter'da yaptığı paylaşımda, "Bugün Ege Denizi'nde meydana gelen korkunç depremin neden olduğu yıkım sahnelerini görünce üzüldüm. İyi dileklerimiz tüm depremzedelerle birlikte. İngiltere Türk ve Yunan dostlarımızı desteklemeye hazır" ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, İngiliz mevkidaşına cevap vererek, teşekkür etti.

Almanya Dışişleri Bakanlığı da Twitter'da paylaştığı mesajla kayıplardan dolayı duydukları üzüntüyü dile getirdi ve AB ile NATO'nun yardım için hazır olduğunu ifade etti.

AB'DEN YARDIM TEKLİFİ

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Yunanistan ve Türkiye'nin yanlarında olduğu mesajını paylaştı.

Von der Leyen , "Durumu takip ediyoruz mümkün olan her şekilde yardım etmeye hazırız" dedi.

Avrupa Kriz Yönetim Komiseri Janez Lenarčič ise "Acil Müdahale Koordinasyon Merkezimiz sivil koruma yetkilileriyle yakın temas halindedir. Yardım etmeye hazır" dedi.

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel de AB'nin yardıma hazır olduğunu duyurdu.

Almanya'nın Ankara Büyükelçiliği de Türkçe ve İngilizce yaptığı paylaşımda geçmiş olsun dileklerini iletti.

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, bakanlığına Türkiye'ye acil yardım hazırlaması talimatını verdiğini duyurdu. Gantz, askeri temsilcilerin İsrail'deki Türk askeri ataşesi ile görüştüklerini açıkladı.

ÇAVUŞOĞLU, AZERİ VE YUNAN BAKAN İLE GÖRÜŞTÜ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Twitter hesabından, Azerbaycan Olağanüstü Haller Bakanı Kemaleddin Haydarov'un geçmiş olsun telefonuna ilişkin açıklama yaptı.

Bakan Çavuşoğlu, "İzmir'deki depremin hemen ardından ilk arayan ve geçmiş olsun dileklerini ileterek yardıma hazır olduklarını belirten Can Azerbaycan'ın Olağanüstü Haller Bakanı kardeşim Kemalettin Haydarov'a teşekkür ediyorum. Sevinçte de kederde de biriz" dedi.
Çavuşoğlu ayrıca, Yunan mevkidaşı Nikos Dendias'ın da kendisi aradığını ifade etti. Çavuşoğlu, "Birbirimize geçmiş olsun dileklerimizi ilettik. İhtiyaç halinde karşılıklı olarak yardıma hazırız" dedi.

KATAR SAVUNMA BAKANI İLE GÖRÜŞME

Milli Savunma Bakanlığı, Katar Savunma Bakanı Halid bin Muhammed el- Atiyye'nin, Bakan Hulusi Akar'ı arayarak deprem dolayısıyla üzüntülerini ilettiğini açıkladı.
Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "Katar Savunma Bakanı Halid bin Muhammed el- Atiyye, Bakan Hulusi Akar'ı arayarak deprem dolayısıyla üzüntülerini ve her türlü yardıma hazır olduklarını iletmiştir" denildi.

İRAN'DAN YARDIM MESAJI

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Türk mevkidaşı Çavuşoğlu'na ilettiği mesajda, İran'ın yardım göndermeye hazır olduğunu dile getirdi.
Yarı resmi ISNA haber ajansının aktardığına göre de, İran Kızılayı Başkanı Mehdi Valipour, Türk Kızılayı'nın yardıma ihtiyacı olması durumda destek göndermek için hazır olduklarını söyledi.