Yaklaşık 67 milyon nüfusa sahip ülkede 48,7 milyon seçmen, 5 yıl görev yapacak yeni cumhurbaşkanını belirlemek için oy kullandı.

Seçim merkezlerinde yapılacak oy kullanma işlemi Fransa'nın ana kara topraklarında, yerel saatle 08.00'de başladı ve 20.00'da sona erdi.

Öne çıkan başlıklar:

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ilk tahminlere göre oyların yüzde 58'ini alarak aşırı sağcı rakibi Marine Le Pen'i yendi

Le Pen aldığı yüzde 42'lik oy oranını bir zafer olarak niteledi ve hazirandaki genel seçimler için daha sıkı mücadele etme sözü verdi

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel "Fransa'ya 5 yıl daha güvenebiliriz" açıklamasını yaptı, diğer Avrupa liderleri de Macron'un zaferini "rahatlama" olarak tanımladı

Fransa seçimleri: Sandık çıkışı anketlerine göre Macron kazandı

Fransa'da cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turu sandık çıkış anketlerine göre, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yeniden seçildi.

Ülkede düzenlenen cumhurbaşkanı seçiminin ikinci tur oylaması, yerel saatle 20.00'de sona erdi.

Kamu yayıncısı France Info'nun hazırlattığı anketlere göre, Cumhurbaşkanı Macron oyların yüzde 58,2'sini alırken rakibi aşırı sağcı Marine Le Pen, yüzde 41,8'de kaldı.

Seçime katılmayanların oranı yüzde 28,2 olarak belirlendi. Bu, 1969'dan bu yana en yüksek oran olarak kaydedildi. Seçime katılım oranı yüzde 71,8 oldu.

44 yaşındaki Macron, ikinci kez bu göreve seçilen üçüncü cumhurbaşkanı olacak.

Daha önce François Mitterrand ve Jacques Chirac iki dönem cumhurbaşkanı olarak görev yapmıştı.

İçişleri Bakanlığının oy sayımına ilişkin verileri gelecek saatlerde açıklamaya başlamasıyla Macron'un galibiyetinin gece saatlerinde resmen netleşmesi bekleniyor.

Yasal resmi sonuçlar ise Anayasa Konseyi tarafından 27 Nisan'da açıklanacak.

2017'de yapılan cumhurbaşkanı seçiminde Macron, Le Pen'i geride bırakarak oylarını yüzde 66,06 alarak cumhurbaşkanı seçilmişti. Le Pen yüzde 33,9 oy almıştı.

Aşırı sağcı İtalyan politikacı Matto Salvini Le Pen aldığı oy oranı için kutladı

Eski İtalya Başbakan Yardımcısı Matto Salvini cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda aldığı oy nedeniyle Marine Le Pen'i kutları.

Aşırı sağcı lider sosyal medya hesabından "Çalışma, aile, güvenlik, haklar ve özgürlük üzerine kurulu bir Avrupa için, birlikte ileriye," yorumunu yaptı

Macron'dan yeni bir yönetim metodu sözü

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yeniden seçilmesinin ardından Eyfel Kulesi önünde toplanan taraftarlarına kısa bir konuşma yaparak teşekkür etti.

Macron kendisine oy veren herkesin kendi görüşünü desteklediği için vermediğinin, bazılarının aşırı sağın yükselişini durdurmak için verdiğinin farkında olduğunu söyledi. Macron onlara karşı sorumluluğun farkında olduğunu vurgulayarak teşekkür etti. Marine Le Pen'in isminin telaffuz ettiğinde yuhalayan taraftarlarını durduran Macron "Bu akşamdan itibaren ben sadece bir kampın lideri değil herkesin cumhurbaşkanıyım," ifadelerini kullandı.

İlk tur seçimlerindeki parçalı yapıya atıfta bulunan Macron ülkenin çok büyük bir kararsızlık yaşadığını ama kimsenin göz ardı edilmeyeceğini vurguladı.

Bu akşamdan itibaren yeni bir dönemin başladığını belirten Macron önceki beş yılın bir devam olmayacağını vurgulayarak yeni bir yönetim metodu sözü verdi