Kentsel dönüşüm destek paketi açıklandı: Kredi limiti, vadesi  ve faiz oranı ne kadar olacak? Kentsel dönüşüm destek paketi açıklandı: Kredi limiti, vadesi ve faiz oranı ne kadar olacak?

Maraş merkezli depremler nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 16 bin 170'e yükseldi. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Suriye'yi de etkileyen 7.7 ve 7.6'lık depremlerin 4 milyar doları aşan ekonomik kayba neden olabileceğini duyurdu. Açıklamada, "Sahada durum gelişirken, ekonomik kayıpları tahmin etmek zor, ancak 2 milyar doları aşması muhtemel görünüyor ve zamanla 4 milyar dolara veya daha fazlasına ulaşabilir" ifadelerine yer verildi. 

Depremden bölgelerindeki sigortalanma oranlarının çok düşük olduğunu aktaran Fitch, "Depremden etkilenen bölgelerdeki düşük sigortama oranı nedeniyle sigortalı kayıplar çok daha düşük, belki yaklaşık 1 milyar doları aşmayabilir" açıklamasında bulundu. 1999 İzmit depreminden sonra kurulan Doğal Afet Sigortaları Kurumu'nun (DASK) sadece kentsel alanlardaki bina hasarlarını karşıladığını aktaran Fitch, can kayıpları veya ekonomik faaliyetlerin durmasından dolayı oluşacak dolaylı kayıpların sigorta kapsamında olmadığını kaydetti.