Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, federasyonun genel merkezinde basın toplantısı düzenleyerek ekmeğe zam yapılmak zorunda olduğunu söyledi.

Son 2 ayda ekmeğin ham maddesi olan un ve diğer girdilerde yaşanan fiyat artışlarından dolayı fırıncı esnafının sıkıntıya düştüğünü söyleyen Balcı, bir çuval unun fiyatının temmuz ayında 104 lira olduğunu, bugün 158 liraya kadar yükseldiğini anlattı.

Balcı, "Burada esas üzüntü verici olay, 2002'den bugüne kadar bu gibi artışlar karşısında her zaman devreye giren Toprak Mahsulleri Ofisinin yeterli müdahaleyi yapmakta gecikmiş olmasıdır. Ekim ayında gümrük vergisinin sıfırlanmasıyla, ithal buğdayın iç piyasada fiyatsal olarak düşmeye sebebiyet vermemesi düşündürücüdür. " diye konuştu.

'BAKANDAN RANDEVİ TALEP ETTİK GÖRÜŞEMEDİK'

Balcı, olağanüstü durumlarda Tarım ve Orman Bakanlığı ile istişare ederek yaptıkları çalışmalar neticesinde gerçekleştirilen her müdahalede un fiyatlarında gerileme olduğunu belirterek şöyle devam etti:

"Maalesef bu süreçte bir ayı aşkın süredir Sayın Bakanımızdan bu konuyu görüşmek için randevu talep etmemize karşın görüşmemiz mümkün olmadı. Bizim amacımız sektörün içinde bulunduğu sıkıntıyı dile getirmek ve önerilerimizi sunmaktı. Bu öneriler doğrultusunda alınacak tedbirler karşısında bugüne kadar olduğu gibi un fiyatlarında bir gevşeme olacaktı. İki ay gibi kısa zamanda un ve diğer girdilerin fiyatındaki artışın temel gıda maddesi olan ekmeğimize olumlu yansıması söz konusu değil. Zor durumda olan fırıncı esnafımızın fiyat artışına gitmesi kaçınılmaz olmuştur. Bir fiyat artışı olacaktır. Yetkililere sesleniyorum, gerekli çalışmayı bir an önce yapmaları gerekiyor. Girdi fiyatlarındaki artışları kabullenmek söz konusu olamaz."

İSTANBUL'DA YÜZDE 20 ZAM YAPILMIŞTI

İstanbul'da 15 Ekim'de ekmeğe yüzde 20 zam yapılmıştı. İstanbul Fırıncılar Odası'nın belirlediği tarifeye göre 200 gramlık ekmeğin fiyatı 1,50, 240 gramlık ekmeğin fiyatı ise 1,75 liraya yükseltildi.

Ancak İstanbul'da iki farklı ekmek fiyatı uygulanıyor. İTO'ya bağlı fırıncıların uzun süredir 1,75 liraya sattığı ekmek ise artık 2 lira.