İngiliz Financial Times gazetesinde bugün David Gardner imzasıyla yayınlanan yorumda, laik Türklerden, liberallerden ve sol görüşlülerden destek toplayan HDP'ın Erdoğan'ın planlarını bozabileceği belirtildi.

Gardner, HDP'nin işçi, kadın ve azınlık haklarını vurgulayan söylemiyle hitap ettiği kitleyi genişlettiğini, HDP lideri Selahattin Demirtaş'ın Erdoğan'a yönelik "Seni Başkan yapmayacağız" sözleriyle de hem Kemalistlerin hem de Gezi Parkındaki kesimin gözüne girdiğini yazdı.

"Erdoğan Türkiye'nin anayasasında tanımlanan tarafsız cumhurbaşkanı olma iddiasını bir yana bıraktı. Elinde Kur'an'ın Kürtçe baskısıyla dindar Kürtlerin oylarını almaya çalışıyor" diyen Gardner, HDP'ye yönelik "çirkin saldırılar düzenlendiğini" belirtti.

HDP yüzde 10 barajını aşamazsa, AKP'nin anayasayı değiştirebilecek çoğunluğa ulaşabileceği, bu nedenle de seçimde hile yapmanın çok cazip bir hale geldiği belirtilen yazıda buna karşı Oy ve Ötesi gibi sivil toplum kuruluşlarının büyük önlemler aldığı vurgulandı.

Erdoğan'ın planlarını bozabilecek bir başka unsurun da ekonomideki büyümenin yavaşlaması ve işsizliğin artması olduğu kaydedildi.

FT yazarı David Gardner, yazısına şöyle son verdi:

"AKP tabanı geçen yıl Erdoğan'ın yakın çevresine kadar ulaşan yolsuzluk iddialarını gözardı etti ve Erdoğan'ı cumhurbaşkanı seçti. Liranın değer kaybetmesi ve gereğinden uzun bir süredir iktidarda olan bir parti ve liderin pervasız kararları karşısında aynı derecede affedici olmayabilir.

"Cumhurbaşkanı, kendisini eleştirenlere 'haddinizi bilin' diye çıkışmayı seviyor. Laik olsun, dindar olsun Erdoğan'ın ataerkil tavrının yarattığı boğucu ortamı reddeden milyonlarca Türk de bu seçimlerin Cumhurbaşkanı'na haddini göstereceğini umuyor". (BBC Türkçe)