CHP milletvekili Fikri Sağlar’ın darbe girişimi öncesinde uluslararası savunma şirketi SADAT hakkında Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle sorduğu sorulara, Başbakanlık yerine SADAT kendi sitesinden yanıt verdi.

Şirketin yurt içinde ve dışında herhangi bir eğitim tesis ve kampı bulunmadığını kaydeden SADAT yanıtında, “SADAT ihtiyaç duyulan ülkelerin silahlı kuvvetlerine kendi ülkelerinde gayri nizami harp (GNH) eğitimi verme imkan ve kabiliyetine sahiptir. Herhangi bir ülke veya gruba, yurtiçinde ve yurtdışında nizami-gayri nizami veya herhangi bir konuda eğitim hizmeti verilmemiştir. Şu anda ihtiyaç duyan ülkelere küresel güçlerin benzer şirketleri bu eğitimi vermektedir” denildi.

Cumhuriyet'in haberine göre, Irak savaşında birçok kanlı olayda imzası bulunan ABD’li özel güvenlik şirketi Blackwater, ABD ordusuna güvenlik, lojistik ve altyapı desteği vermişti.

SADAT’ın yanıtı üzerine Sağlar, “SADAT A.Ş. Başbakanlığın yerini mi almıştır” diye sordu.

SADAT kurucusu Adnan Tanrıverdi’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başdanışmanlığı’na getirilmesinin ardından, kontrgerilla eğitimi verdiği öne sürülen şirketi Meclis gündemine yeniden taşıyan Sağlar, “Cumhurbaşkanı’na ait yeni muhafız gücü kurulacağı iddiası” üzerinden Başbakan’a şu soruları sordu:

*Tekrar cemaat yapılanmaları ile ilişki kurmayı güvenilir buluyor musunuz?

*İslami harpten kasıt nedir?

*İslami harp nasıl yapılır?

*Gayri müslimlerin harp tarifi ile farkları nelerdir

*TSK’nin ülke ve askeri sahalardaki boşluğunu doldurmak üzere kurulduğu iddia edilen SADAT hangi boşluğu, nasıl dolduracaktır?