Alpay Özalan Ekşi Sözlük'ten sildirdiği Feyyaz Uçar anısı ile ilgili haberlere için de engelleme kararı aldırdı.

AKP İzmir Milletvekili ve eski futbolcu Alpay Özalan, Beşiktaş'ın efsanevi oyuncularından Feyyaz Uçar'ın kendisi anlattığı anısını Ekşi Sözlük'ten sildirmesine dair haberler için engelleme kararı aldırdı. Habere erişim, Erişim Sağlayıcı Birliği (ESB) tarafından engellendi.

Haberlere ilişkin engelleme kararı da Ekşi Sözlük'teki başlığa dair yayından çıkarma kararı veren İstanbul Anadolu 8. Sulh Ceza Hakimliği tarafından alındı. ESB tarafından Gazete Duvar'a gönderilen kararda haberin yayından çıkarılması istendi.

NE OLMUŞTU? 

Beşiktaş'ın eski futbolcusu Feyyaz Uçar'ın yayıncı kuruluşun 'Quiz' adlı programına yaptığı açıklamada, "Gördüğü en yalancı futbolcunun Alpay Özalan olduğunu" söylemesi ve kendisiyle yaşadığı anıları anlatmasının ardından bu konuda Ekşi Sözlük'te başlık açıldı. Özalan'ın başvurusu üzerine bu başlık içerikleri mahkeme kararı ile silindi ancak silinen başlık hızla yeniden doldu. Birçok kullanıcı söz konusu olaydan erişim engeli kararı sayesinde haberdar olduklarını yazdı. Birçokları da, psikoloji biliminde 'Streisand etkisi' olarak bilinen ve bir şeyin saklanmaya, gizlenmeye, sansürlenmeye veya kaldırılmaya çalışılması sonucunda daha fazla ilgi görerek çok daha geniş kitlelere ulaşmasını anlatan durumun yaşandığına dikkat çekti.  

Uçar programda şöyle konuşmuştu: "Alpay, yani ben öyle bir oyuncu görmedim. Bunu yüzüne karşı da söylemişimdir. Alpay'ı ben evime aldım, tesiste kalıyordu. Ben yıllarca Avcılar’da oturduğum zaman okula gidip gelirken bu zorluğu çekmiş bir adamdım. Zaman zaman tesiste kalmanın ne kadar sıkıntılı olduğunu biliyordum. Evime gel dedim, gel bende kal. Evimi Alpay’a daha sonra kiraladım, ama evimin kirasını kendime yine ben ödedim. Onu bile ödemedi adam. Mesela geliyordu benden para alıyordu, elektrik parasını yatıracak. Geliyordum, ertesi gün yine elektrik yok. Oğlum diyordum nerede bu diyordum, abi vallahi yatırdım, billahi yatırdım, oğlum yalan söyleme bak, yatırmadıysan bugün yatıralım, gece karanlıkta kalmayalım. Yemin ediyor, akşam yine elektrik yok. Ertesi gün geliyordu bu, gelirken de hep bir çiçek, eli boş gelmez, iki kurabiye alır, bir tane çikolata alır, abi ya ben yatırmadım diye… Onun üstüne tanımam yani, sevimlidir yani ama… Adam ne görürse alıyor, gidiyor bir yerden araba teybi alıyor, bir taraftan walkman alıyor, her gün kapıda birileri geliyor, bizden aldı malı parayı ödemedi, adres burada. Ben iyi sponsorluk yaptım Alpay’a…" 

Kaynak: Gazete Duvar