Urfa'nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018 tarihinde AKP Urfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınları tarafından eşi ve iki oğlu katledilen Emine Şenyaşar ile katliamdan yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar’ın Urfa Adliyesi önünde 9 Mart 2021 tarihinde başlattığı Adalet Nöbeti 403’üncü gününde devam ediyor. Anne ve oğlu sabah saatlerinde Suruç ilçesinde bulunan evlerinden, Urfa Adliyesi önüne geldi. Aile "Şenyaşar ailesi adalet köşesi" olarak adlandırılan alanda "2018 tarihinde Suruç Devlet hastanesinde 3 insan katledildi. Katliamı organize eden milletvekili olduğu için 4 yıldır tek tutuklu yok hak, hukuk ve adalet arayışımız üstünleri koruyan Urfa Adliyesi önünde bir yılı geride bıraktı” pankartı beton bariyerlere astı.

CEZAEVİNDE KARDEŞİNİ ZİYARET

Adalet Nöbeti'nin zulüm altında devam ettiğini belirten Ferit Şenyaşar, yaklaşık 4 yıldır Elazığ Kapalı Cezaevi'nde tekli hücrede tutulan kardeşi Fadıl Şenyaşar’ı ziyaret ettiğini belirtti. Kardeşinin hukuksuz bir şekilde cezaevinde tutulduğunu söyleyen Şenyaşar, “Şu an durumu bu şartlara göre iyi. Kardeşim ümitlidir, adalet sağlanacak ve beraat edecek. O günü sabırsızlıkla bekliyor, biz de bunun için annemle birlikte bir yılı geride bırakan nöbetimize devam ediyoruz” dedi. 

ADALET SAĞLANANA KADAR GİTMEYECEĞİZ

Yaşanan hukuksuzluğun Türkiye ve Urfa halkı tarafından yakından takip edildiğini dile getiren Şenyaşar devamında şunları söyledi: “Hastane içerisinde bir ambulans paramparça edilmiş, 3 insan hastane içerisinde katledilmiş. Ancak 4 yıldan bugüne kadar hala tek bir tutuklu yok. Hangi hukukçu yargı sistemi, ya da savcılar bunu hukuk ile ilişkilendirebilir. Bunun izahı yok. Bunun tek açıklaması, Urfa Adalet Sarayında üstünlerin hukukunun uygulandığıdır. Bugün Cuma, mübarek bir aydayız. Az sonra Başsavcı özel lüks aracı ile önümüzden geçerek Cuma namazını kılacak. İmam hutbeden sonra, ‘Allah adaleti emrediyor’ diyecek. Hem bu zulme ortak ol hem de Cuma namazına git! Bu ikisi bir arada olmaz. Bu zulme ortak olanların, ibadeti de orucu da kabul olmayacaktır. Adalet sağlanana kadar da annemle beraber adliye önünden ayrılmayacağız.”

‘MÜCADELE ETMEYEN ONURUNU KAYBEDER’

Aile sanal medya hesabında Abdullah Erin, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSK) ve Adalet Bakanlığı’nın hesaplarını etiketleyerek, “Haksızlığa karşı mücadele etmek zordur, ama mücadele etmeyen hakkıyla beraber onurunu da kaybeder. Şanlıurfa Adliyesinde Adaletsizlikleri meşrulaştırmalarına izin vermeyeceğiz” mesajını paylaştı. 

Kaynak: MA