8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla her yıl kadına yönelik şiddet ve kadın haklarında gerilemeyi protesto niteliğinde etkinlikler, İstanbul başta olmak üzere birçok kentte gece yürüyüşleri düzenleniyor.

İstanbul'daki kadınların buluşma adresiyse her yıl olduğu gibi Taksim. Ancak eyleme valilik ve kaymakamdan yine izin çıkmadı. Yürüyüş öncesi alınan 'önlemler' kapsamında dün itibariyle emniyet birçok noktayı polis bariyerleri ile çevirdi.

Kadınlar yasaklara rağmen Taksim'e ulaşarak Feminist Gece Yürüyüşü'nde haklarını talep etmek için mücadelelerini sürdürüyor.

TERS KELEPÇE İLE GÖZALTI

Kadıköy'den vapura binerek Taksim'e ulaşmak isteyen kadınlar vapura binmeden gözaltına alındı. Kadınlara ters kelepçe uygulandığı görüldü.

Kadınların çok sayıda polis tarafından abluka altına alındığı görüldü. Polisler toplu bir şekilde vapura binemeyeceklerini söyleyerek kadınlara müdahale etti.

Kadınlara yönelik gözaltılara Feminist Gece Yürüyüşü'ne otobüs ile ulaşmak isteyenler 'İnadına isyan, inadına özgürlük' sloganlarıyla tepki gösterdi.

Kaynak: Gerçek Gündem