Kıvanç Eliaçık’ın “Orta Doğu’da İşçiler ve Sendikal Hareket” kitabı NotaBene Yayınevi tarafından yayımlandı. Kitap Arap Dünyası’ndaki sendikaları inceliyor.

‘Orta Doğu’da İşçiler ve Sendikal Hareket’ kitabı, Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkelerindeki işçilerin ve sendikaların tarihini anlatıyor. Geleneksel tarih anlatıları savaşlar, yöneticiler veya uluslararası anlaşmalar üzerinden ilerlerken, bu çalışma, Arap Dünyası'nı grevler, iş kanunları ve sendikacılar üzerinden inceliyor.

Türkiye ve Arap Dünyası arasındaki tarihi, kültürel, siyasi ve ekonomik bağlar sürekli gündemde olsa da bölgedeki işçilerin çalışma koşulları ve siyasal talepleri ülkemizde pek bilinmez. Kitap bu konudaki şaşırtıcı benzerliklerini ve ilham verici örnekleri aktarıyor.

Arap Dünyası'ndaki sendikal hareketin kökleri Osmanlı Dönemi'ndeki köylü ayaklanmalarına kadar uzanırken, modern anlamda işçi sınıfının oluşumu Manda dönemindeki sanayileşmeyle birlikte hız kazanmıştır. İlk vasıflı işçiler ve sendikaların kurucu liderleri bazen yabancı işçiler arasından çıksa da sendikalar da genellikle ‘yabancı’ patronlara karşı verilen mücadelelerle güç kazanmıştır. Sendikalar ulusal bağımsızlık hareketlerinin önemli bir parçası haline gelen sendikalar hızla büyümüştür.

Whatsapp Image 2024 05 27 At 17.35.27

Bağımsızlık mücadelesinin ardından devlete karşı bağımsızlık mücadelesi veren sendikalar Arap Baharı günlerinde de işçilerin ve işsizlerin taleplerini meydanlara ve grevlere taşımıştır. 

CHP lideri Özel'den Buğday mesajı CHP lideri Özel'den Buğday mesajı

Kitapta Tunus, Cezayir, Mısır, Lübnan, Filistin, Ürdün, Suriye ve Irak’taki sendikal hareketlerin tarihi ve uluslararası sendikal örgütler inceleniyor. Her bölümde ayrıca o ülkenin edebiyatından işçilerle ilgili alıntılar yer alıyor.