ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin, Ziraat Bankası New York şubesinde denetime başladığı bildirildi. Fed daha önce Ziraat Bankası yönetim kurulu ve şube yönetiminin kara para aklanmasının önlenmesine dair önlemlerin güçlendirilmesi için 60 gün mühlet verdiğini duyurmuştu. Teftişin ne zaman biteceği ile ilgili net bir tarih verilmedi.

ABD’de ulusal ve eyalet düzeyinde bankaların denetlenmesinden sorumlu ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin, Ziraat Bankası New York şubesindeki yıllık denetimine başladığı bildirildi.

Fed daha önce internet sitesinde yayınladığı metinde, Ziraat Bankası yönetim kurulu ve şube yönetiminin kara para aklanmasının önlenmesine dair önlemlerin güçlendirilmesi için 60 gün mühlet verdiğini duyurmuştu. Edinilen bilgiye göre, Fed yetkilileri inceleme yapılması için Ziraat Bankası New York şubesinde çalışmalara başladı. Teftişin ne zaman biteceği ile ilgili net bir tarih verilmedi. Bankanın günlük işlem faaliyetlerinin ise devam ettiği belirtildi. Yetkililer, Fed’in rutin bir denetim yaptığını, belli bir süre sonra teftişle ilgili raporun internette yayınlanacağını ifade etti. ABD Merkez Bankası’nın (Fed) internet sitesinde yer alan 25 Haziran tarihli anlaşma metninde Ziraat Bankası New York şubesinde 1 Temmuz 2012 ile 31 Aralık 2012 arasında gerçekleştirilen dolar takas işlemlerini şüpheli aktivite olarak tanımlamış ve bunların incelenmesini talep etmişti.

Ziraat Bankası, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bankanın New York şubesinde dün itibariyle bütün bankalara yaptığı rutin ve planlı denetimine başladığını ve işlemleri engelleyici bir durumun söz konusu olmadığını bildirdi.

CHP milletvekili Umut Oran’ın Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, Fed yetkililerinin Ziraat Bankası’nın New York şubesinin bireysel bankacılık faaliyetlerini durdurup durmadığını sordu. Konu ile ilgili olarak Reuters’ın sorusunu yanıtlayan Ziraat Bankası’ndan bir yetkili, “Dün, Fed ABD’deki bütün bankalara yaptığı yıllık rutin, planlı, takvimli denetimine başladı New York şubede. İki konunun birbiriyle alakası yok. Bu birkaç hafta sürecek bir denetim. İşlemleri engelleyici bir durumu yok” dedi.

Oran soru önergesinde ayrıca Fed’in 1 Temmuz’da Ziraat Bankası New York şubesinden istediği kara para ile mücadele için 60 günlük bir eylem planının verilip verilmediğini de sordu. Yetkili, “Fed’in iç kontrol sistemi ile ilgili talep ettiği iş planı 60 günlük süresi içinde Fed’e sunuldu. Şu anda Fed’in değerlendirip cevaben dönmesi bekleniyor. Ona göre plan devreye alınacak” dedi. ABD’de ulusal ve eyalet düzeyinde bankaların denetlenmesinden sorumlu ABD Merkez Bankası ve New York eyaleti finansal hizmetler bürosu, Temmuz ayı başında Ziraat Bankası’ndan New York şubesinin kara para aklanmasının önlenmesine dair önlemlerin güçlendirilmesine dair bir planı 60 gün içinde sunmasını istemişti.