FBI, 11 Eylül saldırıları sonrasında yürütülen soruşturmaya dair 'çok gizli belgeler'i kamuoyuyla paylaştı. 11 Eylül saldırılarının 20'inci yıldönümünde, ABD Başkanı Joe Biden'ın talimatı üzerine halkla paylaşılan belgeler, büyük oranda 2015'te ve 2016'da ABD'nin gerçekleştirdiği operasyonlara, İkiz Kuleler'i vuran 'hava korsanları'na ve onlara yardım eden bir Suudi Arabistan vatandaşına yönelik bilgilerden oluşuyor.

Belgelerde, Ömer el Bayumi isimli Suudi Arabistan vatandaşının istihbarat ajanı olduğundan söz ediliyor. Los Angeles’ta öğrenci olan Ömer el Bayumi’den neden şüphelenildiğine dair kanıtlar ve ifadeler de yine ‘gizli belgeler’ arasında yer alıyor. Bayumi'nin Bin Ladin ailesini tanıdığı ve onlarla iletişimini sürdürdüğü iddia edilen Usame Bassnan ile temas kurduğu da söyleniyor.

11 Eylül saldırılarının kurbanlarının ABD'li aileleri, uzun süredir ABD hükümetini, Suudi Arabistan'ın saldırıları gerçekleştiren teröristlerle olan bağlantılarıyla ilgili bilgilerin gizliliğini kaldırma konusunda çağrılar yapıyor. Biden, bu çağrılara yanıt olarak 11 Eylül ile ilgili gizli belgelerin yayımlanacağını duyurmuştu. Belgelerin devamının gelmesi bekleniyor. 

Kaynak: Sputnik