Daha özgür ve rahat çalışma ortamı olduğu sanılan ve "beyaz yakalı" olarak adlandırılanların çalıştığı sektörlerdeki yoğun çalışma saatlerinin üzücü bir sonucu Endonezya'da yaşandı.

Y&R Endonezya’da metin yazarı olarak görev yapan Mita Diran, bir kampanya hazırlığı için yürütülen mesaide geride bıraktığı 30′uncu saatin ardından şu tweet’i attı: "30 saattir çalışıyorum ve hala çok iş var"

Tweet’in ardından fenalaşan Diran ertesi gün hayatını kaybetti. Advertising Age‘in haberinde Diran’ın ölümüne neyin neden olduğunun kesin olarak bilinmediği ve uzun çalışma saatlerine tutunabilmek için fazlaca tükettiği bir enerji içeceğinin üzücü sona katkıda bulunmuş olabileceği ifade ediliyor.

Haberde ayrıca Y&R Endonezya’nın çalışanlarının önümüzdeki Pazartesi günü Diran’ın cenaze törenine katılabilmeleri için ofislerini kapatacağı belirtiliyor.

Dergiye konuşan ajans genel müdürü Eny Widayati, “Mita, gülümseyişi kalplerimizden hiç silinmeyecek yetenekli bir metin yazarıydı. Kaybımız büyük, geçirdikleri bu zor zamanda Mita’nın ailesinin dayanma gücünü birbirlerinde ve inançlarında bulmasını umuyoruz” diyor.

Derginin haberinde Diran’ın Twitter hesabı üzerinden ajansın çalışma ortamının yoğunluğundan daha önce de bahsettiği dile getiriliyor:

"ofiste daha fazla zaman harcadıkça yatağı da buraya taşımayı daha çok düşünüyorsun. Özellikle fanın yanına"

"3 günlük hastalıktan sonra işteki ilk günüm ve 12 saatim ofiste geçti"
Kaynak: Advertising Age / Media Cat