İSKİ personeli işçiler son zamanlarda sayaç okuma ve kesme-açma işlemleri için gittikleri evlerde, ‘Suyumuzu kesmeyin’ yazısı ile karşılaşıyor.

Pandemi döneminde artan temizlik ihtiyacına karşılık yurttaşlar ödeyemedikleri faturalarından dolayı sularının kesilmesi ile karşı karşıya.

Çözüm olarak ise su sayaçlarına not bırakıp, İSKİ işçilerinden sularının kesilmemesini talep ediyorlar.

DİSK Enerji Sen, geçtiğimiz günlerde üyelerinin yolladığı fotoğrafları sosyal medya hesaplarından paylaştı.

Sendika , pandemi koşullarında su ve doğalgaz kesme işlemi yapılmaması ve işçilerin sağlıksız koşullarda çalıştırılmasının sonlandırılması için dile getirdikleri talepleri hatırlattı.

‘PANDEMİ İLE MÜCADELEYİ ÖNEMSEDİĞİNİ SÖYLEYEN BİR BELEDİYENİN İŞİ BU MU?’

Sendika.Org’a konuşan DİSK Enerji Sen Genel Başkanı Süleyman Keskin, pandeminin başından bu yana İSKİ ve İGDAŞ işçilerinin sorunlarını ve taleplerini dile getirirken, sorunun bütün bir İstanbul’un sağlığı olduğunu özellikle dile getirdiklerini vurgulayarak şunları söyledi:

"Daha pandemi öncesinde sayaç okuma, kesme-açma işi yapan İSKİ ve İGDAŞ işçilerinin fiili taşeron sistemi altında, ikinci sınıf işçi muamelesi görerek sağlıksız koşullarda çalıştırıldığını belirtmiş, bir dizi eylem ve görüşme ile taleplerimizi yöneticilere iletmiştik.

Pandemi ile birlikte sorun daha da büyüdü. Düşünün, karantina koşullarında tuvalet, yemek ihtiyacını karşılayacağı bir yer olmadan, yağışlı havada ıslanmaya mecbur kalarak, yüzlerce kapı geziyor bir işçi. Taşıyıcı ise virüsü de kendisiyle birlikte bütün İstanbul’da dolaştırıyor.

Yaptığı iş ne bu arkadaşlarımızın? Su ve doğalgaz faturası için sayaç okumak, faturasının ödemeyenin suyunu, gazını kesmek. Pandemi ile mücadeleyi önemsediğini söyleyen bir belediyenin işi bu mudur? Ne bu işçilerin çalıştırılması zorunludur ne de suyun, gazın kesilmesi mantıklıdır. İşte şimdi halk da tepkisini dile getiriyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi taleplerimize daha ne kadar kulaklarını kapatacak?"