RTÜK’ün Konya Şehir Hastanesi’nde Uzman Doktor Ekrem Karakaya’nın öldürülmesi ile ilgili getirdiği “yayın yasağı” açıklamasının ardından birçok televizyon kanalı cinayetin haberini yapmadı. Bu durumun sorumlusunun RTÜK’ün yanıltıcı açıklaması olduğunu söyleyen Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici "Karar 'soruşturma kapsamı hakkında yayın yasağı' getiriyor; saldırıya ilişkin yayın yasağı yok! RTÜK, karar sayısını bile yanlış yazmış!" dedi.

Bildirici kendi adını taşıyan internet sitesinde doktor cinayetiyle ilgili "RTÜK, televizyonları yanılttı" başlıklı bir yazı kaleme aldı. RTÜK’ün kurumsal hesabından yaptığı, "Konya Şehir Hastanesi’nde meydana gelen silahlı saldırı olayına ilişkin Konya 5. Sulh Ceza Hakimliği'nin 2022/2828 sayılı kararı ile yazılı, görsel ve sosyal medya ile internet ortamında faaliyet gösteren medyaya, olaya ilişkin haberlere yönelik yayın yasağı kararı getirilmiştir" açıklamasını hatırlatan Bildirici, şunları yazdı:

"RTÜK’ün eleştirel kanallara habire ceza verdiğini gözeten televizyon yöneticilerinin RTÜK uyarısına uyması doğal. Nitekim aralarında FOX TV’nin de olduğu bazı televizyon kanalları RTÜK’ün 'yayın yasağı' açıklaması olduğunu belirterek, haberi yayımlamadılar. NTV, CNN Türk, Halk TV, Tele1 ve KRT gibi kanallar kısaca olayı duyurup tepkileri ayrıntılı yayımladı.

KARAR SAYISINI BİLE YANLIŞ YAZDILAR

Ama aslında RTÜK’ün bırakın bu uyarısının içeriğini, açıklamada belirtilen Ceza Hakimliği kararının sayısı bile yanlıştı. RTÜK açıklamasında belirtilen Konya 5. Sulh Ceza Hakimliği’nin 2022/2828 sayılı kararı 'yayın yasağı' ile ilgili değildi. Ceza Hakimliği’nin, Konya Cumhuriyet Başsavcılığının istemi üzerine aldığı 2022/2828 sayılı karar 'gizlilik kararı'ydı. Bu karar uyarınca taraflar ve avukatları dosya içeriğini inceleyemeyecek ve belgelerden örnek alamayacak. Bunun medya ve televizyonlarla bir ilgisi yok… RTÜK’ün duyurmaya çalıştığı 'yayın yasağı' ile ilgili asıl karar 2022/2826 sayılı. Konya 5. Sulh Ceza Hakimliği’nin yine Konya Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başvurusu üzerine aldığı bu kararın sonuç bölümünde aynen şöyle deniyor:

'Milli Güvenlik, kamu düzeni ve güvenliği ile soruşturmanın sağlıklı yürütülmesinin sağlanması amacıyla 5187 sayılı Basın kanununun 3/2 maddesi hükmündeki şartların oluştuğu değerlendirilmekte; soruşturma tamamlanıncaya kadar soruşturma dosyası kapsamı hakkında yazılı, görsel ve sosyal medya ile internet ortamında faaliyet gösteren medyada olaya ilişkin kişilerin, olay yerine ait görüntülerin ve her türlü haberin yayınlanmasının yasaklanmasına karar verildi.'

Ceza Hakimliği’nin aldığı bu kararlar, RTÜK’ün web sayfasına konuluyor ama kamuoyuna açık değil. Sadece televizyon kuruluşlarının yöneticileri şifreyle girip, karar metinlerine bakabiliyor.

YASAK SORUŞTURMA DOSYASI HAKKINDA

Karardan anlaşılacağı gibi, Hakimlik kararı olaya ilişkin yayın yasağı değil, 'soruşturma dosyası kapsamı hakkında' alınmış bir karar. Hakimlik, savcılığın istemine uyarak, soruşturma bitene kadar soruşturma dosyası hakkında haber yayımlanmasını yasaklıyor. Olay yerine ait görüntüler de soruşturma dosyası kapsamında olduğu için yayımlanmaması gerekiyor.

Hakimlik’in aldığı bu karar, soruşturma dosyası dışındaki gelişmelerle ilgili haber yayımlanmasını engellemiyor. Nitekim bugünkü neredeyse tüm gazetelerde ve internet sitelerinde Doktor Karakaya’nın öldürülmesine ilişkin haberler yayımlandı. Kimse de onlarla ilgili 'yayın yasağı kararına uymadınız' diye işlem yapmadı.

Oysa dikkat edilirse Hakimlik kararında yasak kararının 'yazılı, görsel ve sosyal medya ile internet ortamında faaliyet gösteren medya' olduğu vurgulanıyor. Bir tek televizyonlarda saldırı haberinin yayımlanması kısmen engellendi. Onun sebebi de RTÜK’ün Hakimlik kararını yanlış yorumlayıp olayla ilgili hiç haber yayımlanamayacakmış gibi açıklama yapması…

Yasakçı zihniyet yargı kararlarına bile çarpık biçimde bakıyor; yasaklardan bunalan yayın kuruluşları da risk almama eğiliminde kararı uyguluyor.”