Farplas önünde direnişe başlayan işçiler, vardiya değişiminde eylem yaptı.

Vardiya giriş çıkışında iş başı yapan arkadaşlarına seslenen Farplas işçileri, "Oradan bakma, buraya gel" dedi.

Bu sabah Farplas önünde direnişe başlayan işçiler, vardiya giriş çıkışında eylem yaptı. Mücadelelerini sürdüreceklerini söyleyen Farplas işçileri, Vali Yardımcısı ile de görüşme gerçekleştirdi.

İş başı yapan arkadaşlarına seslenen Farplas işçileri, "Birleşen işçiler yenilmezler" ve "Yaşasın onurlu mücadelemiz" sloganlarını attı.

Vali Yardımcısı ile yapılan görüşmeyi aktaran Birleşik Metal-İş Genel Örgütlenme Sekreteri Hami Baltacı, "Bu saatten sonra her yer Farplas, her alanda meşru mücadele hakkımızı sürdüreceğiz" dedi.

Görüşmede taleplerini sıraladıklarını belirten Baltacı, "Bu işyerinde çalışma barışının sağlanmasının koşulları bellidir, dedik. İnsanların anayasal hakkı olan sendika seçme hakkına saygı gösterilmesi gerektiğini kendilerine ilettik. Diğer yandan, atılan arkadaşların hızlı bir şekilde iş başı yaptırılması, akabinde içerideki mobbingin, baskının ortadan kaldırılması ve sendikayla toplu sözleşme sürecine başlanması gerektiğini söyledik. Bu mücadelede haklı olduğumuzu herkes biliyor. Taleplerimiz bu. Kabul eder, etmez. Etmediği takdirde bu mücadele çok daha farklı şekilde sürecek. İç hukuk yollarını kullanacağız, AİHM'ye, ILO'ya burada yaşananları taşıyacağız. Bu ülkede sendikalaşmak suç ise o zaman yasaklasınlar biz de kendi hukukumuzu hayata geçirelim, bildiğimiz yoldan yürüyelim" diye konuştu.

Kaynak: Evrensel