Merkez Bankası politika faizini yüzde 24’te bıraktı. Merkez Bankası, böylece 14 Eylül 2018’deki toplantısından bu yana faizde değişikliğe gitmemiş oldu.

Karara Dolar’ın tepkisi yükseliş yönünde oldu.

Dün 5,89’lara kadar çıksa da günü 5,87 TL seviyelerinde noktalayan dolar Merkez Bankası’nın faiz kararının ardından 14.05 itibariyle 5,96’yı gördü.

Kuruldan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Son dönemde açıklanan veriler ekonomideki dengelenme eğiliminin devam ettiğini göstermektedir. Dış talep nispeten gücünü korurken finansal koşullardaki sıkılığın da etkisiyle iktisadi faaliyet yavaş bir seyir izlemektedir. Cari dengedeki iyileşme eğiliminin sürmesi beklenmektedir.

‘SIKI PARASAL DURUŞ KORUNACAK’

İç talep gelişmelerine bağlı olarak enflasyon göstergelerinde bir miktar iyileşme gözlenmektedir. Bununla birlikte, gıda fiyatları ve ithal girdi maliyetlerindeki artışlar ile enflasyon beklentilerindeki yüksek seyir fiyat istikrarına yönelik risklerin devam ettiğini göstermektedir. Bu çerçevede Kurul, enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar sıkı parasal duruşun korunmasına karar vermiştir.

Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon görünümünü etkileyen unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek, parasal duruş enflasyonu hedeflenen patika ile uyumlu seviyelerde tutacak şekilde belirlenecektir.”