Fatih Portakal'dan Fahrettin Altun'a: Şu diplomayı gösterin Fatih Portakal'dan Fahrettin Altun'a: Şu diplomayı gösterin

Deprem bölgesinden en çok göç alan illerden Ankara'daki fahiş kira artışları, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın soruşturmasında mercek altına alındı. Gayrimenkul satış ve kiralama ilanı siteleri incelenerek, deprem öncesi ve sonrasındaki fiyatlar karşılaştırılıyor. Fiyat artışına neden olduğu belirlenen hakkında, 1-3 yıl arasında hapis cezasıyla dava açılabileceği belirtildi.

Maraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin etkilediği 11 ilden afetzedelerin birçoğu, farklı kentlere göç etti. Ankara, deprem bölgesinden en fazla göç alan şehirlerden oldu.

Ancak depremzedelerin kente gelmesiyle ev kiralarında yüksek oranda artış başladı. Birçok kişi, depremzedelerin kente gelmesini fırsat bilen bazı ev sahipleri ve emlakçıların fahiş artışlar yaptıklarını iddia ederek, şikayette bulundu.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, İl Ticaret Müdürlüğü'nün de bu yöndeki tespitleri üzerine, konut kiraları ve satışlarındaki artışlarla ilgili soruşturma başlattı.

DEPREM ÖNCESİ VE SONRASINDAKİ FİYATLAR MERCEK ALTINDA

Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, soruşturma kapsamında, konut satış ve kira artışlarını mercek altına aldı. Bu kapsamda gayrimenkul satış ve kiralama ilanı verilen tüm sitelerden veriler toplandı.

Veriler, tek tek incelenip, deprem öncesi ve sonrasındaki fiyatlar analiz ediliyor. Ekipler, Ticaret Bakanlığı, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ve 112'ye yapılan ihbarları da bir araya getirerek tek tek inceliyor

Analiz ve tespitler sonucu fiyat artışına neden olduğu belirlenenler hakkında, Türk Ceza Kanunu'nun 237. maddesi kapsamındaki, "fiyat etkileme" suçundan soruşturma yürütülerek 1 ile 3 yıl arasında hapis talebiyle dava açılabilecek.

KİRALARDA YÜZDE 150'YE VARAN ARTIŞLAR

Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Odası Başkanı Hakan Akçan, depremden sonra ev kiralarında yüzde 50 ile yüzde 150 arasında artış olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

"Kiralar inanılmaz arttı. Fırsatçılar yine gündemde. Depremzedelerimiz şehrimize geliyor. Önümüzdeki günlerde bu sayının 300 bine ulaşacağını öngörüyoruz. Zaten Ankara’da kiralık ev sorunu var. Kiralık ev eksik olunca yeni bir nüfus da şehre gelince ciddi bir patlama oldu. Bu durumu da mal sahipleri fırsata çevirdi. Astronomik rakamların üstüne çıkmaya çalışıyorlar. Ankara’da Cumhuriyet Başsavcılığı'nın çalışması, bu artışın önüne geçer, diye düşünüyorum. Son zamanlarda fırsatçılar, ilan sitelerinden ilanlarını çekiyor."