Facebook, Norveç'te yaşayan ve yakalandığı bir hastalık nedeniyle farklı bir yüz şekline sahip olan siyahi gencin fotoğrafını önce kaldırdı. Ardından özür diledi fotoğraf tekrar koyuldu.

Kristiansand şehrinde yaşayan 16 yaşındaki Embret Henock Haldammen, "malformasyon" hastalığı nedeniyle farklı bir yüz şekline sahip.

Bu hastalık nedeniyle yüzünün alt kısmı normalden büyük olan gencin profilindeki fotoğraf, Facebook'un müdahalesiyle hesaptan silindi.

Birkaç hafta önce fotoğrafını profilinde paylaşan Haldammen, pazar günü hesabına giriş yaptığında fotoğrafın silindiğini fark etti. Ardından mesaj kısmında bir ileti gören Norveçli genç , iletide paylaştığı fotoğrafın "Facebook kurallarına aykırı olduğu" için silindiğine dair ifadeyi gördü.

Fotoğrafın kaldırılmasından sonra Haldammen, "Facebook gibi büyük bir sosyal paylaşım platformunun diğer insanlara benzemediği için bir kişinin fotoğraflarını silmesi büyük bir hakaret. Kendimi tacize uğramış gibi hissediyorum. Facebook bu hareketi ile benim kullanıcı olarak yetersiz olduğumu ilan etti" diye yazdı.

Olayın medyaya yansımasından sonra açıklama yapan Facebook, hata yapıldığını kabul etti ve özür diledi. Özürün ardından fotoğraf tekrar sayfaya koyuldu.