Yurdun Doğu ve Güneydoğu'sundan her gün, her saat 'sokağa çıkma yasağı' haberleri gelirken, bu tür haberler artık "rutin" haberler haline gelmişken, !f istanbul, 2016 seçkisinde bulunan konuyla alakalı "Azad" adlı kısa filmi, 2016 Şubatı'nda başlayacak olan festivalden önce yayımlama kararı aldı.

!f istanbul yaptığı duyuruda, yönetmen Yakup Tekintangaç'ın "Azad" isimli kısa filminin 27 Aralık Pazar gecesi 24:00’a kadar blog.ifistanbul.com adresinden izlenebileceğini belirtti. 

Yapılan açıklamada "Sıkıştım. Sıkıştık. Sıkıştılar. Türkiye’nin doğusundaki sokağa çıkma yasakları, her gün gelen ölüm haberleri… Söyleyecek bir şey bulamıyoruz, belki de bu yüzden daha çok film göstermek istiyoruz! Azad ile iki gün önce tanıştık, ona aşık olduk ve hemen sizinle de tanıştırmak istedik. Her yıl festival programı için yüzlerce film izliyor ve içimize sığmayanları Şubat’ta sizinle salonlarda buluşturuyoruz"  İlk defa bir filmi festivale aylar kala 3 gün süreyle internetten yayınlıyoruz. Neden mi? Çünkü bugün ülkemizde sokağa çıkması yasaklanmış vatandaşlarımız var. Ve bugün sokağa çıkabilenlerin çıkamayanları anlamaya çalışması için doğru gün. Minik Azad’ın sokağa çıkması yasak. Sıkışmış. Kocaman hayal gücü küçücük evin içine sığamıyor ve sokağa taşmanın yolunu ilginç bir yöntemle buluyor…" denildi.