İzmir’in Konak ilçesinde 28 Temmuz’da boşanma aşamasında olduğu Deniz Özarslan tarafından saldırıya uğrayan 31 yaşındaki Ezgi Zerkin’in (Özarslan) beyin ölümünün gerçekleştiği öğrenildi. Saldırgan Deniz Özarslan ise hâlâ yakalanmadı. "Kızının göz göre göre" vurulmasına isyan eden anne, “Bu kurşun 24 saniyede beynine girdi kızımın. Adam 24 saniyede kaçtı... Herkes kendi havasında. Biri sandalye peşinde, biri iktidar peşinde. Ulan kadınlar tek tek gidiyor. naların cAanları yanıyor. Ocakları sönüyor. Bir kalleşin bir kurşunuyla… Sen nasıl devletsin, nasıl yakalayamıyorsun ya?” dedi.

İzmir’de Deniz Özarslan isimli erkek, 2021 yılında 25 yaşındaki kız arkadaşı D.K.’yi balkondan attığı iddiasıyla tutuklandı. Ancak D.K. kendine geldiğinde balkondan düştüğünü söyledi. Cezaevinden tahliye edilen Deniz Özarslan’a, Derya Kılıç’ı tehdit ettiği iddiasıyla dava açıldı. Deniz Özarslan’ın 2015 yılında evlendiği muhasebeci eşi Ezgi Zerkin bu olayın ardından boşanma davası açtı. Deniz Özarslan kendisini tehdit etmeye başlayınca da uzaklaştırma kararı aldırdı. Deniz Özarslan 28 Temmuz’da işyerine gittiği Ezgi Zerkin’i ateşli silahla başından vurarak kayıplara karıştı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Ezgi Zerkin’in hayatını kaybettiği hastane önünde kadına yönelik şiddeti protesto etti. Eyleme Ezgi Zerkin’in annesi de katıldı, acılı anne kızının ölümünün göz göre göre gelmesine isyan etti.

"BU KURŞUN 24 SANİYEDE BEYNİNE GİRDİ KIZIMIN" 

Kızının devlet tarafından korunamadığını söyleyerek anne Zerkin, şöyle konuştu:

“Kapıma geldiler. ‘Uzaklaştırması var' dedim. Eşkalini verdim, adresini verdim. ‘Oğlum, evladım benim kapımda işin ne' dedim. Geliyor, bağırıyor, küfrediyor, darp ediyor, gidiyor… Çıkarsam beni de öldürür, kızımı da öldürür. ‘Sen neden benim kapıma geliyorsun' dedim. Görevli ne diyor biliyor musunuz? ‘Benim görevim bu. Ben buraya gelebilirim. O senin kapından içeri girerse o zaman müdahale edebilirim. Sen onu burada tut ki ben gelip yakalayayım' Ulan sen beni 112'ye bağlıyorsun. 112, ‘Hasta mısın?' diyor. Diyorum ki, ‘Polis istiyorum' Polise bağlanıncaya kadar bana müzik dinlettiriyor. Bu kurşun 24 saniyede beynine girdi kızımın. Adam 24 saniyede kaçtı. Ulan sen bana neyin müziğini dinlettiriyorsun.

"ULAN KADINLAR TEK TEK GİDİYOR"

Bakın bunu tutuklayın. Savcılıkta suç duyurum var. Karakolda suç duyurum var. Çankaya'daki aile içi şiddette suç duyurum var. Uzaklaştırmamı aldım. Kapıma geliyor, arıyorum. İkisini dikiyorlar, ekip geliyor, ekip gidiyor. Ekip sen bana neden geliyorsun ya. Bu adam bir alt sokağımda geziyor. Devletimde değişen hiçbir şey yok.

Herkes kendi havasında. Biri sandalye peşinde, biri iktidar peşinde. Ulan kadınlar tek tek gidiyor. Anaların canları yanıyor. Ocakları sönüyor. Bir kalleşin bir kurşunuyla… Sen nasıl devletsin, nasıl yakalayamıyorsun ya? İzmir çok mu büyük? İzmir'in çukuru bu kadar. Sen bu kadar mı basiretsiz emniyetsin? Günlerdir ben sana suç duyurusunda bulunuyorum. Siz benim ölümü de bulacaksınız.”