Gelişmiş ülkeler arasında ev içi şiddet oranının yüksekliğiyle dikkati çeken Yeni Zelanda, dünya açısından ilk niteliğinde bir yasa çıkardı. Ev içi şiddet gören tarafa partnerinden ayrılması, yeni ev bulması, kendisini ve çocuklarını koruması için 10 günlük ücretli izin hakkı tanıyan yasa 57'ye karşı 63 oyla kabul edildi. 

The Guardian'daki habere göre, Yeni Zelanda'da her 4 dakikada bir ev içi şiddet vakasına polis tarafından müdahale ediliyor. Ülkenin aile içi şiddet yüzünden yılda 4.1-7 milyar dolar arası maddi zarara uğradığı belirtiliyor.

Mecliste alkış ve tezahüratlarla karşılanan yeni yasayı çıkarmak için 7 yıldır uğraşan Yeşiller milletvekili Jan Logie, siyasete atılmadan önce kadın sığınma evinde çalışıyordu.

Yeni Zelanda'nın iki büyük partisinden biri olan ana muhalefetteki Ulusal Parti (Nats), yasaya başta verdiği desteği son anda geri çekti. Merkez sağcı Nats, kararı ''Küçük ve orta büyüklükteki işletmelere maliyeti çok olacak, bu yüzden işverenler ev içi şiddet mağduru olduğundan şüphelendikleri kişilere iş vermeyecek'' diye gerekçelendirdi.

Logie ise yasanın 'korkunç boyutlarda seyreden ev içi şiddet salgınıyla baş etme yolunda sadece ilk adım' olduğunu vurguladı ve diğer ülkelerin de kendilerini takip etmesi çağrısı yaptı.

'KÜLTÜREL NORMLARI DEĞİŞTİRİYORUZ'

Amacın tüm toplumun tepki göstermesini sağlamak olduğunu belirten Yeşiller milletvekili şunları söyledi:

''İşi sadece polise bırakmıyoruz, kurbanlara yardım etmede hepimize bir rol düştüğünü kabul ediyoruz. Böylelikle kültürel normları değiştiriyoruz ve 'bu böyle gitmez, bu hepimiiz ilgilendiren bir mesele ve hep birlikte taşın altına elimizi koyuyoruz' diyoruz.''

AYRI STATÜ TANINIYOR

Nisan 2019'da yürürlüğe girecek 10 günlük ücretli ev içi şiddet izni, standart yıllık izin prosedürü içinde olmayacak, hastalık izninden de ayrı statüde olacak. Ev içi şiddete uğradıklarına dair kanıt sunmak zorunda bırakılmayacak mağdurların güvenliklerinin sağlanacağı şekilde çalışma koşulları esnetilebilecek. Örneğin çalışma yeri, e-posta adresleri değiştirilebilecek, temas kurmaya yönelik bilgileri iş yerinin web sitesinden kaldırılabilecek.

İşçi Partisi liderliğindeki koalisyon hükümeti de aile şiddetiyle mücadele eden gruplara 80 milyon dolarlık ek mali destek açıkladı