Kıble yönü, namaz kılan Müslümanlar için pek önemlidir. Çünkü namazın dışındaki farzlarından yani şartlarından birisi de istikbal-i kıbledir. İstikbal-i kıble, namazı Mekke şehrindeki kıble ciheti olan Kabe'ye yönelmek suretiyle kılmak manasına gelmektedir. Namaz durmadan evvel kıble cihetine yönelmek namazın sıhhat şartlarındandır. O halde kıble yönünün doğru şekilde tespiti, namazın sıhhati açısında da pek mühimdir. Peki evde kıble yönümüzü nasıl belirleyebiliriz?

Evde veya işyerinde kıbleyi bulma hususunda pek çok yöntem kullanılabilir. Fakat eskiden beri gerek yön tayininde ve gerekse kıble cihetinin tespitinde en yaygın kullanılan yöntemlerin başında pusula gelmektedir. Pusula ile ana yönleri kolayca tespit edebiliriz. Böylece ülkemizin orta ve doğu kesimindeki yerleşim birimleri güney; batı kesimindeki şehirlerde ikamet edenler ise hafif güneydoğu istikametine doğru namazını eda edebilir. Fakat tam ve en doğru sonucu almak istiyorsak pusula kullanımı ile ilgili birtakım hususlara dikkat etmeli ve ayriyeten özellikle bulunduğumuz konumun pusula için kıble yönü açısını temin etmemiz icap etmektedir.

Pusula için kıble yönü derecesini öğrenmek için internette hususi bunun için kurulmuş kıble yönü sitelerinden yararlanabilirsiniz. Türkçe dil alt yapısı ile kurulmuş olan Kıbleyi Bul bunun için en doğru seçenek olacaktır. Cep telefonunuzda konum servisini etkinleştirmek suretiyle bu siteye giriş yaptığınızda gerek online harita üzerinden kıble yönü hattınızı görebilir ve gerekse bulunduğunuz konumun pusula için kıble yönü açısını öğrenebilirsiniz. Buradan aldığınız pusula için kıble yönü derecesini pusulaya tatbik ederek en doğru ve pratik kıble yönü tespitini sağlayabilirsiniz. Bunun için manyetik pusulayı manyetik alan oluşturan metallerden uzak bir yerde (tercihan açık alanda) yere paralel tutmalısınız. Pusulanın renkli ibresinin pusula bileziğindeki N (Kuzey) ile kesişene değin bu aleti çevirin. Pusula (kırmızı) renkli ibresi ile N çakıştığında, bu siteden aldığınız kıble açısını, N den itibaren saat yönünde bulunuz. O kıble derecesinin gösterdiği yön sizin kıble yönünüz olacaktır.

Yabancı bir memlekette iseniz aynı alt yapıyı kullanan Qibla Direction kıble bulma platformundan istifade edebilirsiniz. Online haritalar yardımıyla da kıble yönünüzü bulmanız mümkündür. Online harita üzerinde çevrenizdeki ev, sokak ve diğer nesnelerden yola çıkarak size verilen kıble yönü hattınız üzerinden kıble yönünüzü hızlıca tespit etmeniz mümkündür. Qibla Finder çalışması bu hususta size ziyadesiyle yardımcı olacaktır. Kıble yönünüzü tespit noktasında belirtilen online kıble bulucu platformlar vasıtasıyla, ister harita üzerindeki kıble yönü hattınız ile isterseniz kıble yönü derecenizi manyetik pusulalara uygulayarak kıble yönünüzü kolayca öğrenebilirsiniz.

Kaynak: https://www.kiblebulma.com