CNN TÜRK'te "Ne Oluyor?" programında Şirin Payzın'ın konuğu olan Başbakan'ın eski Başdanışmanı Akşam Gazetesi Yazarı Etyen Mahçupyan, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ile Ankara Temsilcisi Erdem Gül hakkında hazırlanan iddianameyi eleştirdi:

“Türkiye'nin yargı sistematiği, bu iddianameyi çıkartıyorsa, bu cezaları istiyorsa, bunun kabul edilebilir bir tarafı yok. Bunun Türkiye'yi taşıyabilir bir tarafı da yok. Bu şu anda sadece hükümete puan kaybettiren bir unsurdur. Gerçekçi olarak baktığımızda bu. Hükümet bu tür puanlar kaybederse, bunun önüne geçemezse, o zaman siyasetçidirler; bedelini ödeyeceklerdir. Bu bedel de bazı istediğini yapamamak şeklinde olabilir. Ama tersten gidilirse, merak ediyorum, AK Parti  muhalifleri ve Türkiye ne yapacak merak ediyorum. Ama bizim varsayımımız, AK Parti doğru olanı yapmayacak şeklinde ise zaten konuşacak fazla bir şeyimiz yok demektir.”

Etyen Mahçupyan’ın akademisyenlere yapılan soruşturma, işten atma gibi uygulamaları da eleştirmesi dikkat çekti. (Kaynak: Gazeteciler.com)