Tatile çıkan Ayşe artık evine dönsün!

Kıbrıs’ta Anti-Militarist Barış Harekâtı gerçekleşiyor…

Tatile çıkan Ayşe artık evine dönsün!

Kıbrıs’ta 2010’dan beri düzenlenen Anti-Militarist Barış Harekâtı 4. kez bu gece, bu kez eski Lefkeliler Hanı’nda saat 20.00’de gerçekleşiyor.

Türkiye'nin adaya askeri müdahalesinin parolası 'Ayşe Tatile Çıksın' idi. O zamandan bu yana Ayşe tatilden dönemedi.

Anti-Militarist Barış Harekâtı eylemcesinin çağrısında “1974'ün 14 Ağustos'unda tatile çıkan Ayşe'yi evine dönmeye çağırmak için; militarizm yükseldiği, onların savaşa barış harekâtı dedikleri bir günde, ilki 2010'dan bugüne dördüncü kez “Anti Militarist Barış Harekâtı” ile gene sokakta olacağız” denerek, etkinliğe katılım için herkes davet edildi.

“Şimdi, işgalin 39. yılında, tıpkı son 4 senedir yaptığımız gibi yeniden “evine dön Ayşe” demek için bir kez daha çağrı yapıyoruz” denen açıklamada “çağrımızı genişleterek yapıyoruz, Ortadoğu’da dibimizdeki bir coğrafyada, Mezopotamya’da ve dünyanın başka yerlerinde çatışmanın ve militarizmin, emperyalist müdahalelerin alabildiği yoğun olarak devam ettiği bir zamanda, her dilde dünya halklarına dayanışmamızı da ortaya koyuyoruz, her dilde barış, her dilde savaşa ve militarizme hayır denmesi çağrısı yapıyoruz” denildi.

Gecede BANDİSTA, Özgür, Strange Union ile En Psychro sahne alacak… Eylemce Lefkoşa surlariçindeki Büyük Han yanındaki eski Lefkeliler Hanında gerçekleşecek.

Etkinlik için Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) de bir mesaj yayınlayarak ‘Anti-Militarist Barış Harekâtı’ eylemcesi ve Kıbrıs halklarının mücadelesi ile dayanışma içinde olduklarını belirtti. “Kıbrıs Kıbrıslıların Söz, Yetki, Karar Kıbrıs Halkına” başlıklı ÖDP Eş Genel Başkanları Alper Taş ve Bilge Seçkin Çetinkaya imzalı açıklamanda “işgalin 39. Yılında bizler de “evine dön Ayşe” çağrısı yapıyoruz” denildi… Açıklamada “Tüm silahlı güçler Kıbrıs’ı terk etmeli, ABD ve İngiliz üsleri kapatılmalıdır. Kıbrıs’ı Kıbrıslılar yönetmelidir. Kıbrıs halkının kendi geleceğini tayin mücadelesiyle, emekçilerin güvencesizliğin yaygınlaştırılmasına dönük politikalarına karşı yürüttüğü mücadele ile dayanışma içerisinde olmaya devam edeceğiz” denildi.


Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi(SYKP) Anti-Militarist Barış Harekâtı için dayanışma mesajı gönderdi ve mesajda “Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi(SYKP) olarak bizler, sömürgeci egemenlerin omuzlarımıza bıraktığı bu utancı artık taşımak istemiyoruz! O nedenle değişik dillerde konuşan Kıbrıs halklarının haklı ve meşru istek ve taleplerinin yanındayız” denildi.

Açıklamada “Türkiye, “Ayşe tatile çıksın” parolasıyla adanın kuzeyini işgal edeli tam 39 yıl oldu. Tıpkı ABD’nin 2003 yılında Irak’ı “demokrasi getirmek” için işgal ettiğini açıklaması gibi, Türkiye de askeri işgal harekatını “Kıbrıs’a barış getirmek için yaptığını” ileri sürerek, harekatın adına “barış harekatı” dedi. ABD’nin Irak’ı işgaliyle Irak’a demokrasi gelmediği gibi, Türkiye’nin, adına “barış harekatı” demesiyle de Kıbrıs’a barış gelmedi. Ancak, askeri harekatın neticesinde ortaya çıkan işgal, giderek bir fetih siyasetine dönüştü. Bu fetih siyaseti sonucu Türkiye, uyguladığı asimilasyon ve entegrasyon politikaları ile Kıbrıs’ın kuzeyini Türkleştirme ve Sünni - Müslümanlaştırma gayretini bugün de ısrarla sürdürüyor” tespitleri de yapıldı. (Demokrat haber)

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2013, 11:49

Demokrat Haber'e destek vermek ister misiniz? >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER