İstanbul'da binler buluştu: 'Sana savaş yaptırmayacağız'

Barış Bloku’nun çağrısı ile İstanbul’da ‘Size savaş yaptırmayacağız’ diyenler Barış Mitingi’nde buluştu

İstanbul'da binler buluştu: 'Sana savaş yaptırmayacağız'

Barış Bloku’nun ‘AKP Savaş İstiyor, Barışı Biz İnşa Edeceğiz’ sloganıyla çağrı yaptığı barış mitingi bugün İstanbul Bakırköy’de gerçekleşti. AKP’nin savaş politikalarına, asker ve gerilla ölümlerine, baskılara “artık yeter” diyerek barışı savunan binlerce kişi Bakırköy Halk pazarında buluştu.

Bakırköy Halk Pazarı'nda toplanan binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşen miting barış uğruna hayatını kaybedenler anısına durulan 1 dakikalık saygı duruşuyla başladı.

Barış Bloku adına ortak açıklamayı okuyan Barış Bloku Sözcüsü Gençay Gürsoy, sözlerine barış uğruna yaşamını kaybedenleri anarak başladı. Gürsoy, Barış Bloku'nun Türkiye'nin Suriye'ye yönelik savaş politikalarına karşı kurulduğunu belirterek ülkenin siyasi, vicdani ve ahlaki değerler çerçevesinde ikiye ayrıldığını söyledi. Gürsoy, "90'ları aratmayacak sahneler izliyoruz sosyal medyada. Bir polis 'ne yaptı ulan bu devlet size' diyerek elleri arkadan kelepçelenerek yere yatırılmış Kürt gençlerine soruyor. Ne mi yaptı? Dersim, Maraş, Çorum, Sivas, Gazi, Gezi, Roboski, Suruç daha sayalım mı? Savaşın nelere mal olduğunu iyi biliyoruz ve hep bir ağızdan savaşa hayır diyoruz" dedi. Gürsoy'un konuşması esnasında halk sık sık 'Kürdistan faşizme mezar olacak' sloganları attı. Metin daha sonra da Kürtçe olarak okundu.

Ellerinde Kürtçe ve Türkçe dövizler bulunan kitle sık sık 'Savaşa hayır barış hemen şimdi', 'Katil IŞİD işbirlikçi AKP' sloganları atıyor. 'Saray savaş halklar barış istiyor', 'Kadınlar sana savaş yaptırmayacak', 'Savaş evimizde barış elimizde' yazan dövizler var ellerinde.

2 çocuğunu kaybetmiş Barış annesi Döndü Ergin yaptığı konuşmada  “Ne avukatım, ne yazarım, ne başbakanım ben bir anneyim. Allah aşkına bu kanı durdurun. Ne polis ne gerilla ölsün. Yeter ne zamana kadar öleceğiz. Polis ve asker annelerine soruyorum, neden susuyorsunuz? Evlat acısı en zorudur. Kuzeyde de batıda da güneyde de doğuda da anaların göz yaşı aynıdır. Gelin geç kalmadan barışı getirelim. Savaş kış gibidir herşeyi dondurur barış yaz gibidir her yanımızda çiçek açar. Beraber yaşamak istiyoruz kulak vermiyorlar. Pir sultanın dediği gibi bir olalım pir olalım. Dünya malı için çocuklarımıza kıymasınlar” dedi.

Suruç katliamında hayatını yitiren Vatan’ın babası Murat Budak yaptığı konuşmada: "Merhaba yoldaşlar Suruç şehitleri ve yaralılar adına herkesi selamlıyorum. Suruç’ta vahşice katlettiler onlarca canımızı yararladılar. Bir canını Suruç’ta bırakan bir baba olarak dimdik ayaktayiz bir ölür bin dikilir. Bu insanlık dışı katliamı unutmayacağız. Herkes kolay olanı yapar önemli olan zor olanı yapmaktır. Biz zor olanı yapacağız, biz halkız halklar yenilmez. Biz kazanacağız. Şehid namırın" dedi. (Evrensel)

Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2015, 18:46
YORUM EKLE
YORUMLAR
dimitri
dimitri - 3 yıl Önce

harp yok medeniyet var ille de harp olcak diyenler kendi kuzularini ön saflara göndersin fakirin garibanin cocugunun mecburi askere alinmasi yanlis.

ak partili63
ak partili63 - 3 yıl Önce

pkk dhkp.c işid sizi yok edeceyiz size kurtisdan kurdurmıçagız.

veysel
veysel - 3 yıl Önce

hdp kürtleri temsil etmiyor eyerkı ediyorsa buyursun maraşa malatyaya erzuruma elazıya hepimiz kürdüz pkkya yeterizz..

sizi erken seçim istediğinize pişman edeceğiz.
sizi erken seçim istediğinize pişman edeceğiz. - 3 yıl Önce

ey akp, ey mhp, sizi erken seçim istediğinize bin pişman edeceğiz.

HDPLİ
HDPLİ - 3 yıl Önce

erken seçimde savaş bloğunu sandığa gömmessek şerefimiz zavallı bahçelinin olsun.çünkü en çok onun ihtiyacı var.

toroslu
toroslu - 3 yıl Önce

sultanbeyli de yapılsa iyiymiş miting.birde pkk ya savaş yaptırtmayacağız deseniz.

adalet
adalet - 3 yıl Önce

barış derim otobüs yakarım barış isterim asker polis doktor öğretmen öldürürüm kendi aramda konuşup anlaşamadığım kırmançi kelhuri gorani gürani sorani dili bahane eder isyan ederim ben kimmiyim hainlikte dünyada 1 inciyim