2. Büyük Alevi Kurultayı yarın toplanıyor

Ankara Anatolia Gösteri Merkezi'nde…

2. Büyük Alevi Kurultayı yarın toplanıyor

Anayasa yapım süreciyle ve diğer güncel konularda Alevilerin söyleyecek sözleri var. Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı öncülüğünde Ankara'da 2. Büyük Alevi Kurultayı toplanıyor.

15-16 Ocak 2011 tarihinde Ankara Anatolia Gösteri Merkezi'nde yapılacak kurultaya Avrupa'daki bütün Alevi dernekleri, Türkiye'deki Alevi dernekleri ve bütün Alevi örgütleri, Alevi köy muhtarları, Alevi düşünürler ve Alevi siyasetçiler davetli.

Büyük Alevi Kurultayı toplanıyor

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez, vakıf binasında yaptığı açıklamada, devletin ''açılım paketi'' adı altında, Aleviler'e karşı yeni bir asimilasyon stratejisinin temellerini attığını söyledi. Bu strateji ile ''devletçe kabul edilebilir tanımlara dayanan sözde çözüm önerilerinin dayatıldığını'' ifade eden Görmez, ''Oysa Aleviler'in kendilerinin inançlarıyla ilgili bir sorunları olmadığı gibi inanç ve ritüellerini hakim kılınmaya çalışılan belirli bir din ve mezhep anlayışının dar sınırları içinde düşünen siyasi ve dinsel otoritelere tescil ettirmeye de ihtiyaçları yoktur'' dedi.

Aleviler'in temel sorununun, ''siyasal ve toplumsal yaşamın, Aleviliği diğer inanç gruplarıyla eşit olanaklara sahip yaşamalarına imkan bırakmayacak biçimde örgütlenmesi'' olduğunu söyleyen Görmez, şöyle devam etti:

''Aleviler'in kendi gündemlerini yaratmak ve bu gündemi ülkedeki diğer sorunlarla ilişkilendirerek tartışma zamanının geldiğini düşünüyoruz. Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı olarak böyle düşünen tüm kitle örgütlerini ve Alevileri 15-16 Ocak 2011 tarihinde Ankara'da yapılacak Büyük Alevi Kurultayı'nda buluşmaya çağırıyoruz. 15 Ocakta örgüt başkanları bir araya gelecek. 16 Ocakta Anatolia Gösteri Merkezi'nde yapılacak halka açık büyük kurultaya da Avrupa'daki bütün Alevi dernekleri, Türkiye'deki Alevi dernekleri ve bütün Alevi örgütleri, Alevi köy muhtarları, Alevi düşünürler ve Alevi siyasetçiler ile herkes davet edilmiştir.''

''BU SEFER ALEVİLER KONUŞACAK”

Ercan Geçmez, ''somut taleplerini'' soran bir gazeteciye verdiği yanıtta da, Alevi Çalıştayı'na davet eden hükümete, bu talepleri içeren bir dosya sunduklarını anımsattı. Geçmez, bu taleplerin tam tersi bir durum ortaya çıktığını ifade ederek ''Mesela, zorunlu din derslerine ilişkin Anayasa Mahkemesi'nin kararı olmasına rağmen hükümet din derslerini zorunlu olmaktan çıkarmayı düşünmediği gibi ikinci, üçüncü din derslerini ortaya koydu'' dedi.

Dinleyici olarak herkesi kurultaya davet edeceklerini bildiren Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Geçmez, ''Bu sefer Aleviler konuşacak. Bizi dinlemek istiyorlarsa gelip dinleyecekler” diye konuştu.

''Alevi katillerinin'' Alevi çalıştayına davet edilmesinin kendilerinde hayal kırıklığı yarattığını söyleyen Geçmez, şunları ifade etti:

''Çok çirkindi ve kabul edilebilir bir şey değildi. En ilginç olan şey, devletin birinci çalıştayda yaptığı açıklama, sorun sanki Alevilermiş - Alevilikmiş gibi 'hadi buyurun, oturalım, aleviliği tarif edelim' gibi bir davranıştı ki bu da zaten niyeti gösteriyordu. Orada sorun Aleviler - Alevilikten değil, devletin kendisinden kaynaklanıyor. Bunu görmek istemediler; kendilerince bir tarif yapmak istediler. Bu da çalıştayların tamamının sonucunu gösterecek bir şeydi.''

“Söyleyecek sözümüz var, halden bilene!.. ”

Tarih : 15 Ocak 2012 Pazar

Saat : 10:00

Yer : Anadolu Gösteri ve Kongre Merkezi
Türkocağı Cad. No: 14
Balgat/ANKARA

İrtibat Tel: 0312 478 22 61


Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2012, 09:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER