Ethem Sarısülük’ün ölümüne ilişkin davanın 2’nci duruşması sonrasında çıkan olaylarla ilgili olarak açılan dava başladı.

Sanıklar arasında yer alan Ethem Sarısülük’ün kardeşi İkrar Sarısülük, şikâyetçi sıfatıyla duruşmaya katılan ve olaylar sırasında arabası zarar gören polis memuruna, “Biz can derdindeyiz sen araba derdindesin” diye tepki gösterdi.

Mesut Hasan Benli'nin Hürriyet'te yer alan haberine göre Gezi eylemleri sırasında Ankara’da polisin açtığı ateş sonucu hayatını kaybeden Ethem Sarısülük’ün ölümüyle ilgili davanın 23 Ekim 2013’de yapılan ikinci duruşması sonrası çıkan olaylarla ilgili dava başladı.

Olaylar sırasında polisin gazla müdahalesine göstericiler taşla karşılık vermiş ve Ankara Adliyesi giriş kapısının camı kırılmıştı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı İdari İşler Müdürlüğü’nün şikâyeti üzerine, aralarında Ethem Sarısülük’ün kardeşleri Cem ve İkrar Sarısülük’ün de bulunduğu 23 kişi hakkında ‘2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasasına Aykırılık’, ‘Kamu Görevlilerine Direnme ve Kamu Malına Zarar Verme’ suçlamasıyla dava açılmıştı.

Olay günü adliye önünde trafik polisi olarak görev yapan Mustafa Duran şikâyetçi olarak duruşmaya katıldı. Duran’ın, göstericilerin aracına zarar verdiğini söylemesi üzerine İkrar Sarısülük “Biz can derdindeyiz sen mal derdindesin, bir de iftara atıyorsun” diyerek tepki gösterdi. Mahkeme, duruşmaya gelmeyen şikâyetçilerin zorla getirilmesi kararı vererek duruşmayı erteledi.