Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ethem Sancak, tv100'de yayınlanan Pınar Işık Ardor'un sunduğu 'Pazar Siyaseti' programında, "Olaylar öyle bir zorlayacak ki Beşar Esad ve Sayın Cumhurbaşkanımız önümüzdeki en fazla 1-2 ay içerisinde bir araya gelecekler ve kucaklaşacaklar" dedi.

tv100 ekranında her pazar yayınlanan Pınar Işık Ardor'un sunduğu Pazar Siyaseti'ne bu hafta Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ethem Sancak konuk oldu.

Seçimlere beş ay kala gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Sancak, Altılı Masa'nın cumhurbaşkanı adayıyla ilgili, "Biden kimi istiyorsa aday o olacak" diye konuştu.

Ethem Sancak, Cumhur İttifakı'nı kendilerine yakın bulduklarını ve 2023 seçimlerinin Türkiye Cumhuriyeti'nin en önemli seçimi olduğunu belirterek, "Biden'a karşı güçler bu seçimi kazanacak. Biz de yönetimde olacağız" dedi.

Vatan Partisi olarak Suriye Devlet Başkanı Esad ile görüşeceklerini ve tarihin de belli olduğunu söyleyen Sancak şunları söyledi:

Cumhur İttifakı'nı mı Millet İttifakı mı başarılı gidiyor?

Toplumun bunların dışında da seçeneği olduğunu gösterme iddiasındayız Vatan Partisi olarak. Bu iki blok farklı derecelerde de olsa son 70 yıldır uygulanan sistemin bir parçası. Türkiye'nin yönü Atatürk'ten sonra ne olduysa oldu Batı'ya yöneltildi bir komployla. Dünyaya hükmedebilmek için emperyalistler Osmanlı'ya saldırdı. Osmanlı çökmeseydi Batı dünyaya hükmedemezdi. Gazi'nin zamanında dolardan daha değerli bir Türk lirası vardı. Ondan sonra NATO'ya alındık. Sonra 80'den sonra bizden borç alın, tüketin ama üretmeyin sistemine soktular bizi.

"VATAN PARTİSİ NATO'YA DÜŞMAN DEĞİL, NATO TÜRKİYE DÜŞMAN"

Vatan Partisi NATO'ya düşman değil, NATO Türkiye düşman. Bizim aya kalkmamızı engelleyen, savunma sanayimizi provake eden, sınırımızda terör devleti inşa etmek isteyen NATO değil mi? Mustafa Kemal'in en büyük vasiyeti Rusya'ya hiçbir zaman düşmanlık etmeyin idi. Biz provakasyonla NATO'ya sokulduk. Biz komüsnist olmayalım diye halkın o zamanki inancıyla girildi. Rusya'nın boğazlarımızı kullanması iddiası da yalandı. Bizim Kore'de ne işimiz vardı? NATO ve ABD, Çin'in bağımsızlığını engellemek için Kore Savaşı'nı başlattı. O zaman vekalet savaşını öğrendiler.

Türkiye Cumhuriyeti'nin en önemli seçimi bu önümüzdeki seçim. Emperyalizmin 300 yıldır soyup soğana çevirdikleri ülkeler yeni bloklar kuruyor. Cumhurbaşkanı "Uygarlık sarkaçı Doğu'ya doğru gidiyor" diyor, "Dünya beşten büyüktür" diyor. Eşitliği savunuyor. Bir de onun karşısında Biden'ın kurduğu bir masa var. Biz bunun yanında olmayız. Biz milli olan geminin içindeyiz.

"BİDEN KİMİ İSTİYORSA ADAY O OLACAK"

Bizim böyle bir beklentimiz yoktu. Ülke yönetimindeki kalkınma programları eksik. Hala eskiyle devam ediyorlar. Popülist bir söylemleri var. Programları yok. Bu seçimi Biden'a karşı olan güçler kazanacak. Biz de bu yönetimde olacağız. Çünkü programımız uygulanmak zorunda.

Üçüncü bir alternatif var. O da Vatan Partisi.

Cumhurbaşkanı adayının kim olacağını, kimin nasıl gireceğini belirleyecek olan Altılı Masa değil. Biden takımı kimi diyorsa o olacak onların adayı.

"ABD, ESAD'LA GÖRÜŞEMEZSİNİZ DİYOR; ALTILI MASA'DA AYNI ŞEYİ DEMEYE BAŞLADI"

'Amerika'nın desteğiyle geldik' demedim. ABD uyanıktır. Bakar kim güçlü ve onu güdümü altına almaya çalışır. Bunu Demirel'e de Özal'a da en sonra da Erdoğan'a yapmaya çalıştı. Bunu ifade ettim. Birileri çarpıttı. Amerikalılar bizi 70 yıldır bizi yönetiyor, çok şükür 15 Temmuz'da bunları temizledik. Hala adamları var. Altılı Masa'yı kuracak kadar varlar. Dünyadaki bütün terör örgütlerinin arkasında bunlar var. Siz hiç bir yerde Çin'in inşa ettiği, Brezilya'nın inşa ettiği terör örgütü diye bir şey duydunuz mu?

Kişisel ikbal için bunların dayattığı politikalara Altılı Masa uyguluyor. Bugünkü dış politikanın hedeflediği ülke kim ABD. Buna en çok tepki gösteren ülke kim ABD.

ABD, Esad'la görüşemezsiniz diyor. Altılı Masa'da aynı şeyi demeye başladı.

"ESAD'LA GÖRÜŞMEK İÇİN BİR TARİH BELLİ, AÇIKLAMIYORUZ"

Davutoğlu zamanında Suriye'yi parçalanmak istenirken de biz görüşüyorduk. Bizim Esad'la ilişkimiz hiçbir zaman kötü olmadı ki. ABD orada bir iç savaş kışkırttı. Esad'ta ülkesinin bağımsızlığı için bunlara direndi. Maalesef Suriye halkının bir parçası yanlışa düştü ve iç savaşta taraf oldu. Sonra Türkiye'ye kaçtılar. Obama'ya zalim deniyor mu? Biden'a deniyor mu? Bir yerde iç savaş çıkınca insanlar kaçıyor. ABD'de de yarın bir gün bir iç savaş çıkacak. Orada da halk kendi Kongresi'ni bastı. İç savaş ABD tarihinde olmayan bir şey değil ki. En son iç savaş yaşayan ülke Amerika'ydı.

Olaylar öyle bir zorlayacak ki Esad ve Sayın Cumhurbaşkanımız önümüzdeki en fazla 1-2 ay içerisinde bir araya gelecekler ve kucaklaşacaklar.

Bizim Esad'la görüşeceğimiz tarih belli. Açıklamıyoruz. Doğu Bey daha iyi biliyor. Görüşmeleri o yürütüyor.

"PYD BİR AMERİKAN VEKALET BİRLİĞİDİR"

Büyük Ortadoğu Projesi'nin hedefi Türkiye'yi bölmektir. İsraille birlikte burayı bölüp Kürdistan diye bir devlet kurmak istiyorlardı. Bu hala devam ediyor. Görmüyor musunuz gönderilen silahları. PYD bir Amerikan vekalet birliğidir. Kürtler fersetli bir millettir. Onları atıp kendi devletlerine döneceklerdir.

"ENGİN ÖZKOÇ'A DAVA AÇTIM"

Almanlarla anlaşmamız vardı motor vereceklerdi. Verselerdi yapacaktık. (Engin) Özkoç’un arkasındaki güçler Almanlara ambargo koydurttular bize. Özkoç ve Özkoç’u güdenlerin tezgahıyla motorlar verilmedi.

Ben şirkete girdiğimde 50 milyon dolar koymuştum. Devir ettiğim Türk ortağa 60 milyon dolara devrettim. Engin Özkoç yalan söylüyor. Utanmaz. Mahkemeye verdim onu. Engin Özkoç benim için nitelikli dolandırıcı diyor. Sığınmış dokunulmazlık zırhına. Yalan söylüyor. Dava açtım.