Baltık ülkesi Estonya'da Başbakan Kaja Kallas'ın talebiyle Cumhurbaşkanı Alar Karis, 7 bakanı görevden aldı. Başbakan Kallas, yeni bir koalisyon hükümeti kurulması için istifa etti.

Sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Kallas, Estonya Anayasası'na göre mevcut hükümet istifa etmeden yeni bir hükümet kurulamadığını belirterek, yeni bir koalisyon hükümetinin kurulması için istifa ettiğini duyurdu.

Kallas ayrıca açıklamasında, “Parlamentoya yarın olağanüstü bir toplantı düzenlenmesi çağrısında bulundum. Yeni koalisyon hükümeti için yetki isteyeceğim” dedi.

Ülkede Mart ayında genel seçim yapılması planlanıyor.

NE OLMUŞTU?

Rusya Ukrayna işgal savaşının başlamasından sonra, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Birleşik Rusya Partisi’yle resmi bağı olan Merkez Partisi’ne tepkiler arttırdı. Başbakan Kaja Kallas, Cumhurbaşkanı Alar Karis’e Merkez Partisi’ne mensup 7 bakanın görevden alınmasını talep etti. Kallas’ın talebine onay veren Karis, 7 bakanın görevine son verdi.

Kallas, “Avrupa’daki güvenlik sorunu Merkez Partisi’yle işbirliği yapmaya devam etme fırsatı vermiyor. Bu parti Estonya’nın çıkarlarını korumuyor ve bu parti Estonya’nın temel değerlerine karşı hareket ediyor” dedi.

Kallas, iki küçük parti ile koalisyon kurmaya çalışacak fakat hükümeti kurmada başarı sağlayamazsa Merkez Partisi’nin lideri ve eski başbakan Jüri Ratas hükümeti kurma fırsatı elde edecek.

Cumhurbaşkanı Karis de konuyla ilgili olarak, “Estonya’nın hızlıca işleyen bir koalisyon ve hükümete ihtiyacı var” dedi.