Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, dün akşam saatlerinde uğradığı saldırı ardından bugün açıklamalarda bulundu.

Büyükerşen, olayın rant kaynaklı olduğunu savunarak, “Dünkü olay dünde kaldı ama bu olay bize yine ders alınacak bir sonuç ortaya koydu. Şimdi bu olay aslında bir rant kavgasıdır. Çünkü inşaatlarla, yatırımlarla her şey çok güzel de, doğan yatırımın kentlerin gelişememiş kısımlarına ve oralardaki mülk sahiplerine imkan sağlaması lazım. Her yerde bu böyle olur. Dün bu olaydan sonra Sayın Genel Başkanımız başta olmak üzere Başbakanımız, bakanlar dahil geçmiş olsun dileklerini ilettiler ama bizim bu olaydan çıkardığımız ders, bu doğan ranttan kanunsuz şekilde yararlanmak isteyenler var” dedi.

Dün saat 17.30 sularında Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'in Basın Danışmanı Kemal Aydoğmuş ile birlikte Hat Boyu üzerinde bulunan büfelerin önünden geçtiği sırada masa ve sandalyelerin kaldırılması yönünde talimatı üzerine tartışma çıkmıştı.

Daha sonra Başkan Büyükerşen ve Basın Danışmanı Aydoğmuş darp edilip, ardından silah çekilmişti.

Yaşanan olay sonrası bugün yüzlerce Eskişehirli, Büyükerşen’e destek için belediye binası önünde geldi.

Açılan afişin arkasında halka seslenen Başkan Büyükerşen, dünkü olaydan ders alınması gerektiğini belirterek, şöyle konuştu:

“Dünkü olay dünde kaldı ama bu olay bize yine ders alınacak bir sonuç ortaya koydu. Şimdi bu olay aslında bir rant kavgasıdır. Çünkü inşaatlarla, yatırımlarla her şey çok güzel de, doğan yatırımın kentlerin gelişememiş kısımlarına ve oralardaki mülk sahiplerine imkan sağlaması lazım. Her yerde bu böyle olur. Dün bu olaydan sonra Sayın Genel Başkanımız başta olmak üzere Başbakanımız, bakanlar dahil geçmiş olsun dileklerini ilettiler ama bizim bu olaydan çıkardığımız ders, bu doğan ranttan kanunsuz şekilde yararlanmak isteyenler var.

Yani pay almak istiyorlar o rantlardan, kanunsuz bir şekilde bu olay da aslında temelinde böyle bir arzu ile şehirlerde baş gösteren rant çeteleşmesi, rant için mafya bozuntuluğunun bir örneğidir. Küçük mafyalar, küçük çeteler oluştu. Gazetelerde kimler olduğunu, ne yaptıklarını, ne ettiklerini gördünüz. Bu ve bunların bana yaptıkları saldırının hiç önemi yok. Önemli olan hepimizin el birliğiyle hangi partiden olursa olsun, iktidar olsun muhalefet partileri olsun, halkımız olsun el birliğiyle bu türlü şehirlerde çeteleşme, mafyalaşmanın önüne geçmek için tabloya bakmamız lazım.

Bunlar nereden besleniyorlar, nasıl doğuyorlar. O meşhur bizim trenin yerin altına alınmasıyla ortaya çıkan büyük hat, 1,5-2 kilometrelik bir hat. Orası sadece bizim Devlet Demiryolları Genel Müdürü ve yardımcılarıyla imza altına aldığımız yeşil alan diye imar planında geçirdiğimiz ve yürüyüş yolu olan, Devlet Demiryollarının bize müracaatıyla oranın temizliği, bakımı için de bir gelir kaynağı oluşturmak amacıyla 100 metrelik mesafelerde 5 tane 20 metrekarelik büfeler yaptılar betondan. O büfeleri kiraya veriyor.

Kiraya verince o dünkü saldırının muhatabı olan, daha doğrusu beni muhatap alanlar ve efradı, ayda 30 bin liraya Devlet Demiryollarından kiralıyor. Eskişehir’in ikinci alt kiracıya 60 bin liraya yakın bir paraya kiraya veriyor. Görüyorsunuz rantlar aradan nasıl çıkarılıyor. Bu çok açık ve çıplak. Büfede ne satılır? Su, meyve suyu, bisküvi, sakız satılır değil mi. Devlet Demiryollarının isteği de makuldü, biz de numarataj verdik. Tepebaşı Belediyemiz de ruhsat verdi. Büfe ruhsatı verdi ama orayı hepiniz gördünüz kilometrelerce masa, sandalye, hatta görmeyenler için yapılan değnekle takip edilen yol izlerinin üstüne dahi masa ve sandalyeler yığılmak suretiyle açık kahvehaneler, hangar gibi çadırlar, şimdi buraya gelirken gördüm söküyorlar. Sandalyeleri filan da apar topar topluyorlar. Kanunsuzluğun farkındalar veya toplattırılıyorlar”

Büyükerşen, büfe ruhsatının da iptal edildiğini belirterek, “Bu olayda büfe diye aldıkları ruhsatın da iptal edilmesini sağlayan Ahmet Ataç kardeşime teşekkür ediyorum. 15 süreyle tahliye süresi vermişti ama bugün gördük ki bizim yediğimiz bir yumruk ile ve bir tehditle gördüm ki apar topar kaldırılıyor. Ne yapalım Türkiye burası, oluyor böyle şeyler ama ben sizlere güveniyorum. ‘Korumasız neden geziyorsun’ diyorlar, beni Eskişehirliler korur diyorum 18 senedir. Nitekim dün de öyle oldu. Hepinize çok teşekkür ediyorum, gözlerinizden öpüyorum” şeklinde konuştu.

(Kaynak: Cumhuriyet)