Eski Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, hayatını kaybetti.

Türkiye, Kanadoğlu’nu, "TBMM'nin 367 olan 'karar yeter sayısı' olmadan toplanmış sayılamayacağı" yorumuyla 2007 yılında Meclis'te yapılan cumhurbaşkanlığı seçimi oylamalarının iptaline giden yolu açmasıyla tanımıştı.

Kanadoğlu, 20 Mayıs 1938'de Menemen'de doğdu. Ortaöğrenimini İzmir'de bitirdikten sonra, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesine girdi. 1959'da buradan mezun oldu. Askerliğini Çubuk'ta yedek subay piyade asteğmen ve teğmen olarak yaptı. Burhaniye Hâkim Adayı olarak mesleğe başlayan Kanadoğlu, sırasıyla Orhaneli ve Erzurum Cumhuriyet Savcılığı, Bingöl Sulh Hâkimliği, Tokat ve Kırşehir Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı, İzmir Ceza Hâkimliği ve Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesi ile Adli Yargı Adalet Komisyonu görevlerinde bulundu.

"Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Hukuku" adlı eserinin yanı sıra çeşitli yerlerde yayınlanmış makaleleri bulunan ve 1984'te Yargıtay Üyeliği'ne seçilen Kadanoğlu Yargıtay Büyük Genel Kurulunca 1994 ve 1998 yıllarında iki kez Yargıtay 11. Ceza Dairesi Başkanlığı’na seçildi. Yargıtay 11. Ceza Dairesi Başkanı iken, Yargıtay Büyük Genel Kurulu'nca gösterilen adaylar arasından 19 Aralık 2000'de Cumhurbaşkanı'nca Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na seçildi.

Reuters: Türkiye'de iktidarı HDP belirleyebilir Reuters: Türkiye'de iktidarı HDP belirleyebilir

20 Mayıs 2003'te yaş haddinden emekliye ayrıldı. 22 Mayıs 2012'de Türk Hukuk Kurumu Başkanlığı'na seçildi. Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı'dır.