Eski İsrail Başbakanı Ariel Şaron öldü. Organ yetmezliği nedeniyle başkent Tel Aviv yakınlarındaki Şeba hastanesine kaldırılan Şaron'un durumu son zamanlarda giderek ağırlaşmıştı.

85 yaşındaki Şaron, 2006'da geçirdiği beyin kanamasının ardından, o günden bugüne bitkisel hayat sürüyordu.

Doktorlar daha önceki açıklamalarında Şaron'un sağlık durumunun giderek kötüleştiğini ve yaşamsal tehlike gösterdiğini söylemişti.

İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, Şaron'u "halkını seven ve halkı tarafından sevilen olağanüstü bir insan ve olağanüstü bir komutan" olarak niteledi.

'SAVAŞ VE SALDIRGANLIK YOLUNU SEÇTİ'

Filistinli önde gelen siyasetçilerden Mustafa Barguti ise, "Kimse Şaron'un ölümüne sevinmemeli. O savaş ve saldırganlık yolunu seçti. Filistinlilerin onunla hiç iyi anısı yok" dedi.

ABD Başkanı Barack Obama ve eşi Michelle Obama da başsağlığı mesajlarında Şaron'un "hayatını İsrail devletine adayan bir lider olduğunu" belirtti.

2001-2006 yılları arasında başbakanlık yapan Şaron, siyasi liderliğinin yanı sıra İsrailliler tarafından büyük bir askeri lider olarak da görülüyordu.

Ancak 1982'de Beyrut'ta İsrail denetimindeki Sabra ve Şatilla kamplarındaki Filistinli mültecilere karşı düzenlenen katliamlardan sorumlu tutulan Şaron Filistinlilerin nefretini kazanmıştı.

Başbakanlığı döneminde Filistinlilere ait topraklar üzerinde Yahudi yerleşimlerin inşasını hızlandırmış ve Filistinlilerin geçişini önlemek için Batı Şeria'da tartışmalı bir duvar inşa ettirmişti.

Ancak 2005'te, İsrail içindeki muhalefete rağmen, İsrail askerlerinin ve yerleşimcilerin Gazze Şeridi'nden çekilmesi kararını da Şaron almıştı.

Aynı yılın Kasım ayında Likud Partisi'nden ayrılarak merkezci Kadima partisini kuran Şaron, kısa süre içinde üst üste geçirdiği beyin kanamalarıyla komaya girmiş ve bir daha uyanmamıştı. (BBC Türkçe)