Eski Irak ve İngiltere büyükelçisi Çeviköz, 'Çeşitli güçlerin yasadışı petrol ticaretiyle ilgilisi olabilir. Bu, bir gerçek ve yeni bir bilgi de değil' dedi

Türkiye'nin eski Irak ve İngiltere büyükelçisi Ünal Çeviköz, IŞİD’le petrol ticareti iddialarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Çeviköz, Türk hükümetinin IŞİD'le petrol ticareti yapmadığını ancak Türkiye'de yasadışı petrol ticaretinde dahli olan 'unsurlar' bulunduğunu söyledi.

Sputnik'e konuşan Çeviköz, ''Bu, devlet politikası değil'' dedi ve ''Ancak çeşitli güçlerin yasadışı petrol ticaretiyle ilgilisi olabilir. Bu, bir gerçek ve yeni bir bilgi de değil'' ifadelerini kullandı.

Çeviköz, Türkiye hükümetinin IŞİD'le petrol ticaretine göz yumup yummadığı sorulunca da, ''Bu, herhalde hükümetin durdurabileceği bir şey değil'' dedi.

Gözden kaçırmayın

Hatice Cengiz, Kaşıkçı davasının Suudi yargısına devri nedeniyle AYM'ye başvurdu Hatice Cengiz, Kaşıkçı davasının Suudi yargısına devri nedeniyle AYM'ye başvurdu

Türkiye'nin doğu ve güneydoğu sınırlarında petrol kaçakçılığının önceden de yapıldığını kaydeden Çeviköz, Rus uçağının düşürülmesi ardından ise Türkiye'nin Suriye sınırının eskisi gibi 'geçirgen'  olmayacağını umduğunu ekledi.