Karlov'la ilgili iddianame tamamlanarak mahkemeye sunulmuştu

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un Ankara'da suikast sonucu öldürülmesine ilişkin hazırlanan iddianamede şüpheliler arasında alan Sefa Kurnaz'ın Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş'in yakın koruması olarak görev yaptığı belirtildi.

Hürriyet'ten Mesut Hasan Benli'nin haberine göre, Karlov'a ilişkin istihbaratları kendisinden sorumlu 'FETÖ'nün cemaat abisine' aktaran eski MİT'çi Vehbi Kürşat Akalın'ın suikast sonrası oluşturulan ekipte görev yaptığı ortaya çıktı.

Bilgileri, cemaat abisi Hüseyin Kötüce'ye aktaran Akalın ifadesinde, şunları belirtti:

"MİT'te İstihbarata Karşı Koyma (İKK) bölümünde Rusya masasında çalıştım. Teşkilatta 3 yıl 4 ay kadar çalıştım. Çalıştığım süre içerisinde tamamen Rusya masasında görev yaptım. Yusuf kodlu Hüseyin Kötüce isimli şahısla Rusya savaş uçağının düşürülmesinden sonra sıklıkla görüşmeye başladık. Kötüce, görüşmelerde sürekli olarak Rusya Federasyonu elçiliğinin güvenliğinin nasıl olduğunu ve ne şekilde sağlandığını soruyordu. Büyükelçi Andrey Karlov ile ilgili ve şahsın kişiliği ile alakalı bilgiler veriyordum. Büyükelçi saldırısı olduğu zaman da çalıştım, olay sonrasında da bir inceleme yaptık. O inceleme neticesinde de saldırganın çok kısa bir süre içerisinde radikalleştiğini fark ettim. Şahsi görüşüm olarak bu işin içerisinde FETÖ olduğunu ancak bu örgütün işin ne kadar içerisinde olduğunu bilmiyorum. Mevlüt Mert, psikolojik sorunları olan bir şahıs; örgüt tarafından bu sebeple seçilmiş olabileceğini, yine radikalleşme süreci içerisinde ev arkadaşı olan Sercan Başar isimli şahsın büyük etkisinin olabileceğini düşünüyorum. Eylemin 'yalnız kurt eylemi' şeklinde bir eylem olmadığını düşünüyorum."

Gözden kaçırmayın

AİHM, Türkiye’de gösteriye katılımı engellemeyi ‘ihlal’ nedeni saydı AİHM, Türkiye’de gösteriye katılımı engellemeyi ‘ihlal’ nedeni saydı

İddianamede şüpheliler arasında alan Sefa Kurnaz'ın Başbakanlık'ta Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş'in yakın koruması olarak görev yaptığı bilgisi yer aldı. Kurnaz ifadesinde Mevlüt Mert Altıntaş'ın ev arkadaşı Sercan Başar'ı tanıdığını, olay günü de kendisini arayarak, "Bu şahıs senin dönem arkadaşın olan şahıs mı" diye sorduğunu belirtti. Kurnaz, Altıntaş'ı tanımadığını belirtti.