Kocaeli'nde yaşayan 38 yaşındaki Emine Sağır, eşinden şiddet gördüğü gerekçesiyle boşanmak istediğini ancak hem eşinden hem de eşinin ailesinden tehdit aldığını söyledi. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ile de iletişime geçen Sağır, yardım için gittiği karakoldaki polislerin tavrından yakınırken yetkililerden sesini duymasını istedi.

'BENİ DİKKATE ALMIYORLAR'

Emine Sağır yaşadıklarını şöyle anlattı: ‘’Eşim Ferdi Sağır ile 2009 yılında evlendik. Evlendiğimizden beri beni darp ediyor. Zaten sürekli şikayetlerim olduğu için artık karakoldaki polisler de beni dikkate almıyor. 4 Aralık Pazar günü eşimin beni darp etmesi üzerine komşularımın yardımı ile karakola gittim. Oradaki polis beni görünce resmen dalga geçti.' Yine mi sen geldin?’ dedi. En son olayda ifademi bile doğru düzgün veremedim.’’

Tehdit edildiğini ve can güvenliğinin olmadığını belirten Sağır, ‘’Pazar akşamı yaşanan olaydan sonra 1 ay kadar evden uzaklaştırma kararı aldırdım. Bu seferde ailesi annesi, babası, kardeşi beni çocuklarımı elimden almakla tehdit ediyor. Psikolojim çok bozuk, korkuyorum, yardım istiyorum’’ dedi.

Şu anda Ferdi Sağır hakkında uzaklaştırma kararı olduğunu belirten Emine Sağır, ‘’Boşanma istediğimi söylediğimde beni kendi ailemi öldürmekle tehdit ediyor. 'Başka adam mı var?’' diyerek beni dövüyor. ‘'Aileni öldüreceğim, bakalım sana kim sahip çıkacak?’’ diyor. Eşim daha önce ailemin evini kurşunladı, 2 yıl 4 ay kadar cezası var ama hala dışarda tutuksuz yargılanıyor. Tutuklanmasını ve cezasını çekmesini istiyorum’’ ifadesini kullandı.

Sağır şöyle devam etti: ‘’Çocuklarımın ihtiyaçlarını dahi karşılayamıyorum, psikolojim çok bozuk. Hiçbir yerden maddi gelirim yok. Bana ve çocuklarıma yardım edilmesini istiyorum. Eşimin ailesi de korkuyor. Kendi anne babasına da şiddet uyguladı gözümün önünde. Beni, çocuklarımı benden almakla tehdit ediyorlar.’’

Babası gözaltına alınmıştı: Kömürlükte cesedi bulunan çocuğun ölümüyle ilgili yeni detaylar Babası gözaltına alınmıştı: Kömürlükte cesedi bulunan çocuğun ölümüyle ilgili yeni detaylar

'UZAKLAŞTIRMA KARARI YALNIZCA BİR KAĞIT PARÇASINDAN İBARET DEĞİLDİR'

Konu ile ilgili iletişime geçtiğimiz Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Temsilcisi Melek Önder, ‘’Emine Sağır, boşanma aşamasında olduğu erkek tarafından şiddet görüyor, ölümle, yüzüne kezzap atmakla tehdit ediliyor. Daha önce de defalarca şikayetçi olmuş. Tutuklanıp, kısa süre sonra serbest bırakılan fail uzaklaştırma kararına rağmen Emine’yi ve ailesini öldürmekle tehdit ediyor. Bu kararların etkin uygulanması şart’’ dedi.

Önder sözlerini şöyle tamamladı: "Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak bizler 6284 sayılı koruma kanununun tam ve etkin uygulanması için mücadele veriyoruz. Uzaklaştırma kararı, yalnızca bir kağıt parçasından ibaret değildir. Kamu görevlileri gerekeni yapmıyor, failler cesaret buluyor. Bu ihmaller sonucu kadınlar hayattan koparılıyor. Kadınlar haklarını biliyor, yaşamak için her şeyi yapıyor. Bu kararların etkin uygulanması demek, Emine’nin ve daha nice kadın arkadaşımızın bu şiddetten, ölüm tehditlerinden uzak bir yaşam sürebilmesi demek."