Ankara’da bugün yapılması valilik tarafından yasaklanan Newroz mitingi için toplanan kitleyi polis engellemek istedi. Ancak polisin bu çabaları kutlamaya engel olamadı.

 

Mitingde konuşan BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Başbakan’a “Baskılar bizi engelleyemedi, bu da size kapak olsun” diye seslendi.

 

CADDE ABLUKA ALTINA ALINDI

Valiliğin bugün yapılması planlanan mitinge izin vermemesini protesto etmek için emek ve demokrasi güçlerinin Sakarya Caddesi’ne yaptığı çağrı nedeniyle polis sabah saatlerinden itibaren Kızılay ve çevresini abluka altına aldı. Sakarya Caddesi yaya bölgesine insanlar tek tek kontrolden geçirilerek alındı. Alana pankart ve dövizler sokulmadı.

 

BDP Ankara İl Binası önünde toplanan BDP ve SDP üyeleri ve çeşitli siyasi çevrelerin Sakarya Caddesi’ne yürümesine polis izin vermedi. Karanfil ve Konur Sokak’ta toplanan TKP ve Halkevleri üyelerinin de yürümesine polis engel olmak istedi. Bunun üzerine TKP ve Halkevleri üyeleri de BDP Ankara İl Binası önüne geldiler. Tüm ısrarlara rağmen polis kitlenin Sakarya Caddesi’ne yürümesine izin vermedi.

 

İKİ YERDE NEWROZ ATEŞİ YAKILDI

Bunun üzerine hem Sakarya Caddesi’nde hem de BDP Ankara İl Binası önünde Newroz ateşi yakıldı, halaylar çekildi. Polisin BDP önünde bekleyenleri yürütmemesi üzerine Sakarya Caddesi’nde kutlama yapan kitle, BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü ve Emek Partisi (EMEP) Genel Başkan Yardımcısı Fevzi Ayber’in eşliğinde BDP İl Binası’na yürüdü.

 

Burada yapılan açıklamada, 21 Mart günü ilçelerde yapılacak kutlamalara ve yaklaşan 1 Mayıs’a çağrı yapıldı. Ertuğrul Kürkçü de, “Yürüyen halkın özgür mücadelesini hiçbir TOMA engelleyemez. Hiçbir İçişleri Bakanı halktan güçlü olamaz” dedi.

 

Mitinglerle halkların nasıl kardeş olduğunun herkese kanıtlanacağını, AKP hükümetinin de bu kardeşlik fotoğrafını engellemek için mitinglere yasak koyduğunu ifade eden Kürkçü, “Ne oldu? Yasaklar engel olabildi mi? Ankara’da bir değil, ikin Newroz kutlandı. Mübarek olsun” diye konuştu.

 

2014 Yerel Seçimleri ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde AKP hükümetine gereken cevabın verileceğini kaydeden Kürkçü, Başbakan Erdoğan’a da “Engellemeler bizi engelleyemedi, bu da size kapak olsun” diye seslendi. (Ankara/EVRENSEL)