Ermenistan hükümeti, 'bir Türk-16'sı tarafından düşürüldüğünü' iddia ettiği savaş jetinin fotoğraflarını yayınlarken, Azerbaycan'dan yalanlama geldi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hikmet Hacıyev, Ermenistan'a ait iki jetin dün dağa çarparak düştüğünü, Erivan'ın yalan söylediğini savundu.

Ermenistan hükümeti, Türkiye'ye ait bir F-16 tarafından düşürüldüğü iddia edilen SU-25 savaş jetinin fotoğraflarını yayımladı.

Türkiye'nin iddiayı yalanlamasının ardından Ermenistan hükümetinin iletişim merkezinin paylaştığı fotoğraflarda, Su-25'e ait olduğu iddia edilen enkaz görülüyor.

Azerbaycan ise bu iddiaları jet hızıyla yalanladı.

Ermenistan Savunma Bakanlığı dün, Türkiye'ye ait bir F-16 savaş uçağının, Ermenistan ordusuna ait bir SU-25'i Ermenistan hava sahasında düşürdüğünü ve pilotun öldüğünü iddia etmişti. Pilotun ismi ise bugün Binbaşı Valeri Danelin olarak açıklandı.

AZERBAYCAN: İKİ ERMENİSTAN SU-25 UÇAĞI DAĞA ÇAKILDI

Ermenistan'ın bugünkü açıklamasının hemen ardından, Azerbaycan'dan yalanlama geldi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in yardımcısı Hikmet Hacıyev, Ermenistan'a ait iki jetin dün dağa çakılarak düştüğünü, Erivan'ın yalan söylediğini belirtti.

Hacıyev, "İki uçak da bir dağa çakıldı, patladı ve harap oldu. Bu durum, Ermenistan askeri liderliğinin vatandaşlarına ve kamuoyuna doğru bilgi vermediğini gösteriyor" dedi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ise, "Türk F-16'sının Ermeni uçağını düşürdüğü iddiası doğru değil. Ermenistan böyle ucuz propaganda oyunlarına başvuracağına, bir an önce işgal ettiği topraklardan çekilsin" diyerek iddiayı yalanlamıştı.

ÇATIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Öte yandan Azerbaycan ve Ermenistan arasında 4 gün önce başlayan çatışmalar devam ederken her iki taraftan çok sayıda sivil ve asker yaşamını yitirdi.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan silahlı kuvvetlerinin yerel saatle 8.00'den itibaren Terter şehrini bombaladığını kentte hasar meydana geldiğini ve yaralıların olduğunu açıkladı.

Bakanlık daha sonra Goranboy bölgesindeki Aşağı Agjakend köyünün Ermenistan tarafından bombalandığı yönünde açıklama yaptı.

AZERBAYCAN: DAĞLIK KARABAĞ'DA 2 ERMENİ TABURUNUN MEVZİLERİ YOK EDİLDİ

Azerbaycan Savunma Bakanlığı’ndan Sputnik’e yapılan açıklamada, "Azerbaycan ordusunun topçu vuruşları sonucu, Ermenistan ordusunun Terter ilçesinin Hasankaya yerleşimi yakınlarında yerleşen 5. motorize alayının 1. taburu ve Talış köyü yönünde yerleşen 6. motorize alayının 1. taburunun mevzileri imha edildi. Büyük kayıplar veren düşman, ölü ve yaralıların taşımasını organize etmede büyük zorluk çekiyor" ifadelerine yer verildi.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı ayrıca Ermenistan’a ait roketatar sistemi ve hava savunma sistemi ile çeşitli askeri mühimmatları vurduklarını iddia etti.

ALİYEV: ATEŞKES İÇİN TEK KOŞUL ERMENİSTAN ORDUSUNUN ÇEKİLMESİ

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan'la devam eden çatışmaların durması için tek şartın olduğunu açıkladı.

Aliyev yaptığı açıklamada, "Azerbaycan’ın tek koşulu Ermenistan ordusunun geri çekilmesidir. Eğer geri çekilirlerse çatışmalar durur" diye konuştu.

ERMENİSTAN: KARABAĞ’DA AZERBAYCAN’A AİT ZIRHLI TEÇHİZAT İMHA EDİLDİ

Ermenistan Birleşik Enformasyon Merkezi'ne göre çatışmalar dün gece cephenin her tarafında devam etti. Kuzey ve kuzeydoğu yönlerinde daha yoğun çatışmalar yaşandı.

Açıklamada, "Düşmanın taktiksel girişimini kendi lehine değiştirme girişimleri başarısız oldu. Düşman silahlarını, askeri teçhizatını ve insan gücünü kaybetti "denildi.

Ayrıca sivil halkın roket-topçu ve uçaksavar ateşi altında kaldığı, Ermeni hava savunma kuvvetlerinin Stepanakert (Hankendi) üzerinden iki Azerbaycan dronunu düşürdüğü bildirildi.

Ermenistan Savunma Bakanlığı resmi temsilcisi Artsrun Hovhannisyan, Azerbaycan tarafının çatışmanın başladığı andan itibaren 790 insan gücü kaybına uğradığını söyledi.

Hovhannisyan her türden birliklerden yaklaşık 1.900 Azerbaycan askerinin  yaralandığını söyledi.

Açıklamada  137 tank ve diğer teçhizat, 72 insansız hava aracı yedi helikopter ve bir jetin imha edildiği de vurgulandı.

Ermenistan ve Karabağ bugüne kadar yaklaşık 80 asker kaybı açıkladı. Açıklamalarda hayatını kaybeden askerlerin isimlerine de yer verildi.  Azerbaycan henüz asker kayıplarına dair resmi bir açıklama yayınlamadı.

GÖRÜŞMELER YAPILIYOR

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Sputnik’e açıklamasında, Azerbaycan ve Ermenistan büyükelçileriyle planlı görüşmelerin devam ettiğini, görüşmenin ardından medya için bir açıklama yapılacağını belirtti.

Zaharova, “Planlı görüşmeler yapılıyor, bittikten sonra medya için ilgili açıklama yapılacak” ifadesini kullandı.

Azerbaycan’ın Moskova Büyükelçisi Polad Bülbüloğlu, Rusya Dışişleri Bakanlığı’nda Dışişleri Bakanı Andrey Rudenko ve Dışişleri Bakanı Aleksandr Gorov ile görüştüğünü ifade ederek, “Onların bugün Ermeni mevkidaşımla görüştüğünü biliyorum. Bir kez daha diasporamızla, burada yaşayan Azerbaycan vatandaşları ile görüşmemiz için beni davet ettiler. Dağlık Karabağ’daki gerilimin tırmanmasıyla ilgili Rusya topraklarında daha önce Temmuz ayında Moskova’da yaşananlara benzer şiddet olayların tekrarlanmaması yönünde idari organlarının talebi iletildi” dedi.

Bülbüloğlu, “Rusya tarafının, toprakların düzenin olması, etnik çatışmaların olmaması yönündeki doğal isteği. Bu uyarıya anlayışla yaklaşıyoruz, bu doğru. Elbette biz, Rusya topraklarında böyle çatışmaların olmaması için her şey yapacağız” ifadelerini kullandı.

SAHTE HABER SUÇLAMALARI

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan’ı eski kayıtları yeni çatışmaların görüntüleri olarak sunmakla suçlarken Erivan Bakü’yü Dağlık Karabağ’daki durumla ilgili ‘fake’ haberler yapmakla suçladı.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Vagif Dargahlı, Sputnik’e açıklamasında, “Azerbaycan ordusunun bir dizi barılı askeri eylemleri ardından Ermenistan’ın askeri propaganda makinesi enformasyon alanında geniş çaplı provokasyon başlattı. Örneğin Ermeni tarafı, eski çatışmaların video kayıtlarını yeni gibi sunuyor. Amaç, başarısızlıklarını halka başarı olarak göstermek” ifadesini kullandı.

Ermenistan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Artsrun Ovannisyan da Facebook hesabından yaptığı açıklamada, “Düşman cephede olsun enformasyon alanında olsun son çabalarını harcıyor, nefesi tükendi ve bu yüzden mümkün olan her şeyi savaşa atıyor, hatta fake haberleri ve yalanları” diye yazdı.