Vatikan'da bir araya geldiler…

Papa Francesco, tüm dünya Ermenilerinin ruhani lideri ve Ermeni Apostolik Kilisesi Katolikosu 2. Karekin ile Vatikan´da bir araya geldi.

İki ruhani liderin dün gerçekleşen görüşmesine ilişkin Vatikan Basın Bürosu´ndan resmi bir açıklama yapıldı. Buna göre; görüşme sırasında, geçen yüzyılın başında yaşanan tehcir sırasında birçok Ermeni’nin hayatını kaybetmesine de atıfta bulunuldu.

Açıklamada Papa Francesco'nun "Geçtiğimiz yüzyıldaki trajik olaylarda Ermeni ulusunun verdiği şehitleri hatırlatarak onların trajik tanıklıklarının unutulmaması gerektiğini" belirttiği bildirildi.

Vatikan haberleri yapan Vatikan Insider sitesi, Papa'nın şu ifadelerle sözlerini sürdürdüğünü aktardı:

"İsa Mesih için geçen yüzyıldaki trajik olaylarda kan dökenlerin sayısı, kesinlikle ilk yüzyıllardakinden daha fazladır ve bu şehitlikte, Ermeni ulusunun çocuklarının onurlu bir yeri var."

Asıl adı Mario Jorge Bergoglio olan Papa Francesco, Buenos Aires Kardinali olduğu 2006 yılında, 1915 yılında hayatını kaybeden Ermenilerin anıldığı 24 Nisan törenini yönetmişti. Bergoglio burada, Ermeni soykırımını koşulsuz olarak kabul etmesi için Türkiye’ye çağrıda bulunmuştu.

Bergoglio, geçen yıl papa seçildikten sonra Ermeni Patriği Nerses Bedros´u kabulü sırasında ise, 20. yüzyılın ilk soykırımının Ermenilere yapıldığını ifade etmişti.

Gözden kaçırmayın

İsveç resmi olarak NATO üyeliğine başvurma kararı aldı İsveç resmi olarak NATO üyeliğine başvurma kararı aldı

DİYARBAKIR’DAN VATİKAN'A ZİYARET

Bu arada Diyarbakır Sur eski Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş’ın, Ermeni, Süryani, Keldani temsilcileri ile Müslüman din alimlerinden oluşan heyetle Papa Franciscus'u ziyaret edeceği açıklandı. Görüşme 14 Mayıs’ta gerçekleşecek.